İzmir'de İZENERJİ ve İZELMAN işçileri de iş bıraktı

İzmir'de İZENERJİ ve İZELMAN işçileri de iş bıraktı
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı metro ve tramvay işçilerinin greve başlamasının ardından bugün de İZENERJİ ile İZELMAN işçileri dört aylık alacaklarının ödenmemesi nedeniyle iş bıraktı. İşçiler tam gün bırakma eylemi yapacak.

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Genel Hizmet Otopark, Özel Eğitim, İtfaiye ve Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş (İZELMAN) ile İnsan Kaynakları, Temizlik, Bakım ve Organizasyon Hizmetleri Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İZENERJİ) işçileri bu sabah iş bıraktı. İşçiler, tam gün iş bırakma eylemi yapacak.

Kültürpark’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet biriminde bir araya gelen işçiler, grevde olan metro ve tramvay işçilerine destek mesajı gönderilerek "Metro işçisi yalnız değildir" sloganı attı.

'KRİZİN FATURASININ EMEKÇİLERE KESİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ'

Genel İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ercan Gül, geriye dönük alacakları için sadece 5 bin TL para yatırıldığını, kalan alacaklarının ise 31 Ağustos'ta yatırılacağı sözünün verildiğini söyledi. Gül, "Ülkenin içinde bulunduğu bu ekonomik şartlarda, enflasyonun biz emekçileri daha da fazla yıprattığı bu dönemde, vaktinde alamadığımız hak edişlerimizin kıymeti ve değeri her geçen gün azalmaktadır. Çok iyi biliyoruz ki ekonomik krizi yaratanlar bu ülkeyi yönetenlerdir. İşverenimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin içinde bulunduğu ve iktidar tarafından maruz bırakıldığı ekonomik kıskacın da farkındayız Ancak her ne olursa olsun bu ekonomik krizin faturasını biz emekçilere kesilmesini asla ve asla kabul etmiyoruz" dedi.

whatsapp-image-2023-08-01-at-11-32-48.jpeg

'ÖNCELİK EMEKÇİLER OLMALI'

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenen Gül, şunları söyledi:

"İlk günden son güne kadar sağduyu ile sabırlı bir şekilde uzlaşı içerisinde yaşandığımız sorunu çözüme kavuşturmak adına elimizden gelenin fazlasını yaptık. Sürecin daha fazla kaosa sürüklenmemesi için diyaloğa açık olduğumuzu buradan yetkililere bildiriyoruz. İZENERJİ ve İZELMAN emekçileri olarak 7 gün 24 saat gece gündüz, sıcak soğuk demeden büyük bir özveriyle, en kutsal paye olan alınterimizi dökerek bu kente hizmet üretiyoruz. Tam da bu sebepten ötürü buradan bir kez daha İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine, ödemeler hususunda önceliğin biz alınteri döken emekçiler olduğunu hatırlatıp, geriye dönük ödemelerimizin en kısa sürede hesaplarımıza geçmesi gerektiğini haykırıyoruz. Bu haklı taleplerimiz ciddiye alınmadığı takdirde önümüzdeki günlerde hareketliliği büyüterek sürdüreceğimizi tüm kamuoyuna buradan bildiriyoruz."

whatsapp-image-2023-08-01-at-11-32-49.jpeg

NE OLMUŞTU?

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZENERJİ ve İZELMAN’da geçtiğimiz nisan ayında toplu iş sözleşmeleri imzalandı.1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2024 arasındaki toplu sözleşmede yaklaşık 18 bin işçinin geriye dönük alacaklarının 90 gün içinde ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak işçilerin 20 bin ile 40 bin TL arasında değişen alacakları ödenmedi. Belediye ve sendika arasındaki görüşmelerden sonuç alınamadı. 28 Temmuz'da yarım gün iş bırakma eylemi yapan İZENERJİ ve İZELMAN işçileri bugün tam tüm iş bırakma eylemi yapıyor. Eylem, Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) şoförleri, itfaiye, anaokulu, Eşrefpaşa Hastanesi acil birimi, aşevleri ve otopark çalışanlarını kapsamıyor. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar