İzmir'de İZENERJİ ve İZELMAN işçileri iş bıraktı

İzmir'de İZENERJİ ve İZELMAN işçileri iş bıraktı
Yayınlanma:
A+ A-
DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 1,2,3 ve 9 Nolu Şubeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle imzaladıkları toplu sözleşmeden doğan geriye dönük alacaklarının ödenmemesi sebebiyle yarım gün iş bıraktı. İşçiler 1 Ağustos'ta tam gün iş bırakmak için hazırlanıyor.

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İnsan Kaynakları, Temizlik, Bakım ve Organizasyon Hizmetleri Anonim Şirketi (İZENERJİ) ile Genel Hizmet, Otopark, Özel Eğitim, İtfaiye ve Sağlık Hizmetleri A.Ş (İZELMAN) işçileri 20 bin TL ila 40 bin TL arasında değişen dört aylık alacaklarının ödenmemesi nedeniyle yarım gün iş bırakma eylemi yapıyor. İşçiler 1 Ağustos salı günü tam gün iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ ve İZELMAN'da geçtiğimiz nisan ayında toplu iş sözleşmeleri imzalandı. 1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2024 tarihini kapsayan sözleşmede yaklaşık 18 bin işçinin geriye dönük alacaklarının da 90 gün içinde ödenmesi kararlaştırıldı. 20 bin ila 40 bin TL arasında değişen alacakları ödenmeyince işçiler bugün iş bıraktı.

'ALACAKLARIMIZ ENFLASYON KARŞISINDA ERİYOR'

İzelman, İzenerji şirketlerinde örgütlü oldukları 18 bin üyenin toplu iş sözleşmesinden doğan farklarını son ödeme gününde de alamadıkları için iş bıraktıklarını vurgulayan Saral, “Ülkede yönetilememezlikten kaynaklı ağır şartlar altında, enflasyon altında eziliyoruz. TÜİK ‘in açıkladığı sahte enflasyonlarla değil gerçek yaşam koşullarında ayakta durmaya çalışıyoruz, ücretlerimizi TL bazında alan bizler toplu İş sözleşmemizin başladığı ve bittiği 4 aylık dönem ve Tis geriye dönük farkları için beklediğimiz 3 aylık süreyi de hesaplarsak 7 ay sonra alacaklarımızı alacağız. Toplu iş sözleşmesinde yazan bu yasal sürelerin arasında gecen zaman diliminde alacaklarımız Türkiye şartlarında erimedi aslında kayboldu. Ocak ayında dolar kuru 18 TL iken şu an itibari ile 26 TL’dir. Yaklaşık yüzde 50 enflasyonun altında tüm alacaklarımız ezilmiştir. Bu şartlar altında işçiler olarak zamanında alacaklarımızı alarak, zamanında borçlarımızı ödemek istiyoruz” diye konuştu.

whatsapp-image-2023-07-28-at-09-31-44.jpeg

'HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ'

Büyükşehir işçilerinin ay sonunu zor getirdiğini vurgulayan Saral “Biz İzmir Büyükşehir Belediye işçileri gece gündüz demeden 7 gün 24 saat esasına göre doğumdan ölüme, soğuk-sıcak demeden büyük bir özveriyle belediyenin gülen yüzü ve hizmet edenleriyiz. İşte bu yüzden hizmeti üreten biz emekçilersek ödemeler noktasında ve öncelik alın teri döken bu gülen yüzlerin olmalıdır. Biz emekçiler son güne kadar sabırla bekledik. Ve gün geldi, işte o günün sabahında hep birlikte üretimde gelen gücümüzü kullanarak buradayız, alacaklarımızı istiyoruz. Fazlasını değil, hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

whatsapp-image-2023-07-28-at-09-31-50.jpeg

İŞÇİLER 1 AĞUSTOS'TA TAM GÜN EYLEM YAPACAK

İşçiler, bugün yarım gün iş bırakma eylemi yapıyor. Eylem, Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs (ESHOT) şoförleri, itfaiye, anaokulu, Eşrefpaşa Hastanesi acil birimi, aşevleri ve otopark çalışanlarını kapsamıyor. Ödeme yapılmaması durumunda ise işçiler 1 Ağustos salı gün tam gün eylem yapmaya hazırlanıyor. İkinci iş bırakma eyleminde de otobüslerin de durdurulması kararı masaya yatırılacak. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar