Karşıyaka Belediyesi’nde greve doğru: Belediye yüzde 10 zam teklif etti, işçilerin talebi yüzde 80

Karşıyaka Belediyesi’nde greve doğru: Belediye yüzde 10 zam teklif etti, işçilerin talebi yüzde 80
CHP'li Karşıyaka Belediyesi şirketlerinden Kent AŞ’de devam eden toplu iş sözleşmesi süreci greve doğru gidiyor. Sendikanın yüzde 80 zam talebine karşı belediye yüzde 10 zam önerdi. 22 Temmuz’a kadar anlaşma sağlanamazsa grev kararı hayata geçirilecek.

İZMİR - Yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı koltuğuna oturan Cemil Tugay’ın Karşıyaka Belediye başkanlığındaki görevinden beri Karşıyaka Belediyesi gecikmeli ve parça parça yatırılan maaşlar nedeniyle işçi eylemleri ile gündeme geliyor. Mali sorunlar yeni başkan Behice Yıldız Ünsal döneminde de sürüyor. Belediye şirketleri KENT A.Ş. ve Personel A., çalışan işçiler maaşlarını hem gecikmeli hem de parça parça almaya devam ediyor. Belediyede çalışan memurlarda sosyal denge tazminatlarını da gecikmeli olarak alıyor.

MALİ KRİZ TİS’E DE YANSIDI

Mevcut durum devam eden toplu iş sözleşmesine de yansıdı. KENT A.Ş.’de örgütlü DİSK Genel İş İzmir 8 Nolu Şube ile belediye adına yetkili Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasındaki toplu iş sözleşmelerinde bir anlaşma sağlanamadı.

900 İŞÇİYİ İLGİLENDİRİYOR

Belediyenin birçok birimi dahil olmak üzere ağırlık olarak sosyal tesislerde çalışan yaklaşık 900 işçiyi yakından ilgilendiren TİS görüşmelerinde uzlaşma çıkmadı. Henüz herhangi bir maddede taraflar anlaşamadı.

ZAM TEKLİFİ YÜZDE 10

SODEMSEN’in belediyenin mevcut ekonomik durumunu öne sürerek yüzde 10 zam teklif ettiği öğrenildi. Sendikanın talebinin ise yüzde 80 olduğu kaydedildi. 22 Temmuz'a kadar taraflar anlaşma sağlayamazsa sendika grev kararını hayatını geçirecek. Önümüzdeki günlerde yeniden bir görüşme gerçekleşecek. Görüşme TİS’in kaderini belirleyecek. Aksi halde sendika grev kararını belediye binalarına asacak.

whatsapp-gorsel-2024-07-08-saat-11-37-19-66c47a74.jpg

İŞÇİLER GEÇ ÖDEMELERDEN ŞİKÂYETÇİ

İşçiler ise uzun süredir devam eden maaşların gecikmeli ve parça parça olarak ödenmesinden şikayetçi. Mecburi olarak kredi kartlarına yüklendiklerini ya da kredi çektiklerini dile getiren işçiler bundan dolayı kiralarının ve faturalarının biriktiğini dile getiriyorlar. Parça parça aldıkları maaşların da kredi kartı ve kredi faizlerine gittiğini anlatan işçiler, zorunlu ihtiyaçlarını bile gidermekte zorlandıklarını vurguladı. İşçiler, geç aldıkları maaşların enflasyon karşısında eridiğini de dikkat çekti.

İŞÇİLER GREVE HAZIR

Belediyenin yaşadığı mali problemlerinin sorumlusunun kendilerinin olmadığı ancak faturanın kendilerine kesildiğini dile getiren işçiler, belediye bütçesinde önceliğin işçi maaşlarının olması gerektiğini de ifade etti. Greve hazır olduklarını belirten işçiler, sendikada daha etkili eylemler yapmasını beklediklerini söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar