Özak direnişi 11'inci günde: Müftü, işçileri camiden çıkarmak istedi

Özak Tekstil işçileri, direnişlerinin 11. gününde de jandarma barikatıyla karşılaştı. Fabrika yönetimine öğlene kadar süre veren işçiler talepleri kabul edilmezse fabrikaya yürüyecek. İşçiler, bekledikleri camiden de müftü tarafından çıkarılmak istendi.

Sinan ŞAHİN


Artı Gerçek - Urfa'da Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı başlattığı direniş 11. gününde sürüyor. Direnişteki işçiler bugünde de jandarma barikatıyla karşılaştı. Barikatın daha da genişletildiği ve caddenin tamamen kapatıldığı, jandarmanın yedek kuvvet getirdiği belirtildi. Öte yandan işçiler bekledikleri Urfa Organize Sanayi Camisi'nden de Urfa Müftüsü Ramazan Tolan tarafından istenmedi. İşçilerin tepkisi üzerine müftü gitmek zorunda kaldı, işçiler camide bekliyor.

İŞÇİLER ÖĞLENE KADAR SÜRE VERDİ

Direnişteki işçiler taleplerinin kabul edilmesi için fabrika yönetimine öğlene kadar süre verdi. Talepler kabul edilmezse işçiler bir kez daha fabrikanın önüne yürüyecek.

İŞÇİLERDEN DÖRT TALEP

İşçilerin talepleri şöyle:

  • Sendikal nedenle işten atılan arkadaşımız işe geri alınacak.
  • İçeride işçilere sendikadan istifa ve sendika değiştirme baskısı son bulacak.
  • Direnişte geçen günlerin ücretleri kesilmeyecek.
  • Fabrikanın büyük çoğunluğu olan 500 işçinin üye olduğu sendikamız (BİRTEK SEN) tanınacak.

MÜFTÜ, İŞÇİLERİ CAMİDE İSTEMEDİ

Direnişteki Özak Tekstil işçiler bekledikleri Urfa Organize Sanayi Camisi'nden de Urfa Müftüsü Ramazan Tolan tarafından istenmedi.

Urfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, Organize Sanayi Camisi'nin avlusunda toplanan işçilere “burası ibadet alanı” diyerek dağılmalarını söyledi. Müftüye tepki gösteren işçiler, "Farz et ki deprem oldu evimiz yıkıldı, kalacak evim yok. Cami, Allah’ın evi değil mi? İbadet alanıysa depremde niye millete açtınız?" diye sordu. Bir başka işçi de, "Bu imam mı? Bu imamsa arkasından namaz kılmayın" diyerek tepki gösterdi.

Müftü Tolan, tepkiler üzerine camiden ayrıldı.

'İŞÇİLER BURADAN GİTMEYECEK'

BİRTEN-SEN Bölge Temsilcisi Çayan Dursun ise "İl müftüsü avlusunda beklediğimiz camide de duramayacağımızı, dağılmamız gerektiğini söyledi. İşçiler çalışırken de gelip ibadetlerini bu camide yapıyorlar. Devlet o kadar büyük bir aciziyet içindeki müftüyü de arkasına alarak cami avlusunda bekleyen işçileri bile dağıtmayı göze alabildiler. İşçi arkadaşlarımız buradan gitmeyecekler. Zaten inançlarını yaşadıkları cami burası" dedi.

'YEMEDİĞİMİZ COP, BİBER GAZI KALMADI'

Bir başka işçi ise tepksini şöyle dile getirdi:

"Biz burada slogan atmıyoruz. Biz buraya sürüldük. Kolluk kuvvetleri bizi buraya sürdü. Allah’ın evine sığınmışız, il müftüsü gelip 'burada durmazsınız' diyor. Burada slogan atmıyoruz, ıslık çalmıyoruz, provakatörlük yapmıyoruz. Allah’a sığınmışız şu an başka bir amacımız yok. Ben 10 gündür Türk bayrağını sırtımda taşıyorum. Görmediğimiz muamele, yemediğimiz cop, biber gazı kalmadı. Allah rızası için bir dur deyin."

'HAKKIMIZI ALINCAYA KADAR DİRENECEĞİZ'

Başka bir işçi ise "Burada 11. günümüz. Fabrikanın önüne gitmemize izin vermiyorlar zaten. Bugün camiye gelmişiz. 11 gündür çektiğimizi bir biz, bir de Allah biliyor. Yemek sıkıntı, ulaşım sıkıntı. Jandarma barikat kurmuş. İşimizin başındaki olmamız gerekiyorken hepimiz burdayız. Hakkımızı alıncaya kadar direneceğiz" diye konuştu.

'ARTIK SESİMİZİ DUYUN'

Bir kadın işçi de "Bizi hiç bir şekilde fabrika önüne almıyorlar. Bizim artık sesimizi duyun. Perişan haldeyiz. Kimse bize ne yardım ediyor ne de bir şey söylüyor" dedi.

URFA OSB MÜDÜRLÜĞÜ ÇÖZÜM İÇİN DEVREYE GİRDİ

BİRTEK SEN, Urfa OSB Müdürlüğü üzerinden dolaylı olarak Urfa Valiliği ile görüşüldüğünü duyurdu. Sendikadan yapılan açıklamada, "Taleplerimizi bir kez daha ilettik. Çözüm için yardımcı olma sözü verdiler. Biz de bunun üzerine fabrikaya yürüme kararımızı şimdilik erteledik. Bugün akşama kadar çözüm için bulunduğumuz alanda beklemeye devam edeceğiz. Eğer bugün de taleplerimiz kabul edilmezse yarın direnişimiz ve eylemlerimiz aynı kararlılıkla devam edecek" denildi.

HEDEP VE TJA'DAN İŞÇİLERE DESTEK

HEDEP Milletvekili Dilan Kunt Ayan, parti yöneticileri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri direnişteki Özak Tekstil işçileri ziyaret etti. İşçilere yemek getiren HEDEP ve TJA üyeleri, taleplerini dinledi. Kunt, "Direnişiniz, direnişimizdir. İktidar, işçilerin haklarını görmezden gelerek sermayedarlara peşkeş çekiyor. İşçilerin haklı direnişlerini polis ve askerlerle engellemeye çalışan iktidara karşı buradan bir kez daha işçilerin yanında olduğumuzu söylüyoruz" dedi.

whatsapp-image-2023-12-07-at-15-36-35.jpeg

İNGİLTERE'DE DAYANIŞMA EYLEMİ

İngiltere'deki sendikalar da Özak Tekstil işçilerinin direnişine destek için yarın saat 16.00'dan 19.00'a kadar Londra'da Levi's önünde eylem yapacaklarını duyurdu.

TERSANE İŞÇİLERİNDEN DESTEK

DİSK Limiter İş Sendikası üyeleri de Ada Tersanesi önünde Özak Tekstil işçilerine destek eylemi yaptı

Öne Çıkanlar