Özak Tekstil işçilerinin direnişi 8'inci gününde: Yasak bitmesine rağmen jandarma barikatı kaldırılmadı, işçiler yolu kapattı

Özak Tekstil işçilerinin direnişi sekizinci gününde. Urfa Valiliğinin eylem ve etkinlik yasağı sona ermesine rağmen jandarma barikatı kaldırmayınca işçiler yolu kapattı. BİRTEK SEN temsilcisi ve örgütlenme uzmanı Deniz Kar darp edilerek gözaltına alındı.

Sinan ŞAHİN


URFA - Özak Tekstil işçilerinin baskı ve mobbinge karşı başlattığı direniş sekizinci gününe sürüyor. Urfa Valiliğinin eylem ve etkinlik yasağı 3 Aralık'ta sona ermesine rağmen Özak tekstil önünde jandarma barikatı kaldırılmadı. Fabrika önünde eylem yapmalarına izin verilmeyen işçiler bütün yolları kapattı. Direnişteki işçiler, 'işçi işçiye ihanet etmez' sloganları attı.

ALMANYA'DAKİ SENDİKALARDAN DESTEK EYLEMİ

Özak işçilerinin direnişine Almanya'daki sendikalardan da destek geldi. Sendikalar, Almanya'da Levi’s önünde bugünn eylem yapacak. Levi’s başta olmak üzere çok sayıda ünlü marka için üretim yapan Özak Tekstil, Urfa’nın en büyük işletmesi ve 'İSO ikinci 500' listesinde yer alıyor.

BİRTEK SEN TEMSİLCİSİNE GÖZALTI

BİRTEK SEN temsilcisi ve örgütlenme uzmanı Deniz Kar jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alındı. BİRTEK Sen'den yapılan açıklamada, direnişteki işçilerin grevi kırmaya çalışan işçileri engellemek istediği sırada jandarmanın işçilere müdahale ettiği, küfür ve hakaret ettiği belirtildi.

TÜRKMEN: YASAK KARARI YOK AMA 'VALİNİN EMRİ VAR' DİYORLAR

Artı Gerçek'e konuşan BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "Sabah saatlerinden jandarma fabrika önünde barikat kurdu. Oraya hak aramaya giden işçiler engellendi. Üstelik bu sefer bir yasak kararı yok. Tamamen sokağı komple kapatmış durumdalar. Sadece patronun, müdürün verdiği isim listesine göre dışardan grev kırıcı işçileri içeri alıyorlar. Yasak diyorlar ama yasağın kendisi hukuksuz. Yasağı bile ayrım yaparak kullanıyorlar. Burada bir kez daha jandarma ve kolluk kuvvetleri 'valinin emri var' diyorlar ancak buna dair bir tebligat yok, hukuki bir açıklama yok. Fiilen engelliyorlar, açıklama da yapmıyorlar. İşçilere karşı barikat kurarak Türk askerine grev kırıcılığı yaptırıyorlar" dedi.

'GÖZALTI YOK DİYORLAR AMA 1.5 SAATTİR İÇERDE TUTUYORLAR'

Sendikanını örgütlenme uzmanı Deniz Kar'ın yaka paça gözaltına alındığını vurgulayan Türkmen, "Grev kırıcılığı yapan işçileri içeri alırken arkadaşlarımız tepki gösterdi ve sendika örgütleme uzmanımız Deniz Kar yaka paça gözaltına alındı. Gözaltı işlemi yok diyorlar ama bir buçuk saattir içerde tutuyorlar ve ne durumda olduğunu bile bilmiyoruz" diye konuştu.

LEVİS'A BOYKOT ÇAĞRISI

Dayanışma çağrısı yapan Türkmen, şöyle dedi:

"Bütün Türkiye kamuoyuna, Özak işçilerinin bu haklı direnişini destekleyen herkese şu somut çağırıyı yapmak istiyoruz: Burası Levis’a üretim yapıyor. Bugün hemen Levis mağazasının olduğu her yerde Levis'i boykot ve Levis'i harakete geçiren eylemler yapmaya çağırıyoruz. Çünkü hâlâ bir sorumluluk alıp müdahale etmediler. Hâlâ burada 450 işçinin maruz kaldığı bu baskıyı seyrediyorlar."

ŞENYAŞAR: URFA VALİSİ HAKSIZLIĞI DEĞİL, HAKKINI ARAYANLARI DURDURUYOR

İşçilere destek veren HEDEP Urfa Milletveki Ferit Şenyaşar da jandarma tarafından engellendi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Şenyaşar, "Urfa Valisi Hasan Şıldak haksızlıkları durdurmak yerine, hakkını arayanları durdurmayı tercih ediyor. Özak işçilerini alanda hakkını savunması, anayasal haklarını kullanması valilik tarafından engelleniyor. Özak Tekstil emekçilerinin haklı taleplerini her türlü baskı ve engellemeye rağmen savunmaya devam edeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil'de 450 işçi Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikasından istifa ederek BİRTEK SEN'e üye oldu. Sendika değişikliğinin ardından baskı ve mobbinge maruz bırakılan işçiler, 27 Kasım pazartesi günü bir kadın işçinin işten çıkarılmasının ardından iş bıraktı. İşveren, jandarmayı çağırarak işçileri fabrikadan çıkarmak istedi ancak işçiler kabul etmedi.

ÖNCE YASAK SONRA MÜDAHALE

Urfa Valiliği, 29 Kasım'da kentte dört günlük eylem ve etkinlik yasağı getirdi. Yasağın ardından jandarma işçilere müdahale etti. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendikanın bölge temsilcisi Çayan Dursun ve örgütlenme uzmanı Mazlum Ayçiçek jandarma tarafından gözaltına alındı. İşçiler, akşam saatlerinde sendika yöneticileri serbest bırakılana kadar eylemlerini sürdürdü.

Direnişin 6. gününde TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın katıldığı toplu açılış törenine gitmek isteyen işçiler polis tarafından engellendi. BİRTEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve işçi temsilcileriyle Bozdağ'ın başdanışmanıyla görüşerek sorunları anlattı. İşçiler, dün de kent merkezindeki Rabia Meydanında eylem yaptı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar