Umut-Sen Bartın'da ölen 41 madenci için yolu trafiğe kapattı

Umut-Sen Bartın'da ölen 41 madenci için yolu trafiğe kapattı
Yayınlanma:
A+ A-
Umut-Sen, Bartın'da ölen maden işçileri için Kadıköy Rasim Paşa Mahallesi’nde yolu trafiğe kapattı. Grizunun küçük maliyetli ölçüm cihazlarıyla tespit edilebileceğini söyleyen Umut-Sen Sözcüsü Yılmaz, "Biz bu kaderi kabul etmiyoruz" dedi.

Yağmur KAYA


Umut-Sen, Bartın'da iş cinayetinde katledilen maden işçileri için Kadıköy Rasim Paşa Mahallesi’nde yolu trafiğe kapattı.

Ellerinde, "Kaderse patronlar da ölsün" yazılı pankartla Kadıköy'e bağlı Acıbadem Dörtyol'u kapatan protestocular, "Bartın için ayağa hükümet istifa" sloganı attı.

Umut-Sen Sözcüsü Ayşe Büşra Yılmaz, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: "41 madenciyi diri diri toprağın altına gömdüler. 10 madencinin durumu hala ağır. Hastanede yoğun bakımda olan madencilerin ciğerleri yanmış ciğerleri. Aileleri perişan. İşçiler hastaneye geldiğinde tanınmaz haldeydiler.

'GRİZU ÖNLENEBİLİR BİR ŞEY'

Böyle bir kader yok. Biz bu kaderi kabul etmiyoruz. Grizu patlaması denilen şey önlenebilir bir şey! Bu, kader değil, bunun adı cinayet. Başka hiçbir şey değil."

'HAYAT DURSUN'

Yılmaz, metan ve havanın karışımı olan grizunun küçük maliyetli ölçüm cihazlarıyla tespit edilebileceğini vurguladı: "Bu hayat duracak. İşçilere reva görülen hayat buysa bu hayat duracak. Bundan sonra bu hayat eskisi gibi akmayacak."

Öne Çıkanlar