“HÜDA KAYA SAVCILIKTAN DEĞİL, SAVCILIK HÜDA KAYA’DAN KAÇTI”

Yayınlanma:
A+ A-
“Hüda Kaya hakkındaki dosyalardan haberdardı. Defalarca savcılığa giderek ifade vermeye çalıştı. Annem kovaladı savcılık ondan kaçtı”

Artı Gerçek - Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Kobanê Davası soruşturması gerekçesi ile gözaltına alındı, ardından tutuklandı. Kaya’nın tutuklanmasına ilişkin detayları avukatı Zilan Leventoğlu ile oğlu Muhammed Cihad Ebrari, Artı TV’de Şükran Ekinci ile Günün İçinden’de anlattı.

Kaya’nın oğlu Ebrari, Hüda Kaya’nın hakkındaki dosyalardan haberdar olduğunu söyleyerek, “Defalarca savcılığa giderek ifade vermeye çalıştı. Annem kovaladı savcılık ondan kaçtı” dedi. Kaya’ya tuzak kurulduğunu anlatan Ebrari, “kaçarken yakalandı” iddialarının asılsız olduğunu belirtti. Ebrari, “Bunlar hukukla hiçbir alakası olmayan, tamamen siyasi süreçler” dedi. Avukat Leventoğlu, tutukluluk kararının hukuki dayanağının bulunmadığına dikkati çekti, müvekkilleri Kaya için itiraz ve başvurularını yapacaklarını belirtti. Leventoğlu, kaçaklık kararının gerekçesinin de asılsız olduğunu belirtti. Savcılığın ifade için tebligat yollamadığını anlatarak itirazlarda bulunduklarını anlattı. “Hüda Hanım’ın ifadesinin alınması için defalarca talepte bulunduk ancak Savcılık tarafından devamlı geçiştirildik” dedi. Avukat Leventoğlu, Kaya’nın yurt dışına çıkacağını savcılığa kendilerinin bildirdiğini ifade etti.

Leventoğlu, sürecin hukuksuz ilerlediğini söyleyerek, “Süreç ortada. Hüda Kaya savcılıktan değil, savcılık Hüda Kaya’dan kaçtı” dedi. Müvekkilinin özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiğini belirtti. Leventoğlu, “İlk duruşmada bu hukuksuzluktan dönülmesini bekliyoruz. Ancak bunca hukuksuzluk içinde ne olacağını da öngöremiyoruz” dedi. “Hukuksuz sürecin bir an önce bitmesini umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar