Ispanağı ziyan etmeden temizleme yöntemi. Tesadüf değilmiş aşçılar hep böyle temizliyor

Ispanağı ziyan etmeden temizleme yöntemi. Tesadüf değilmiş aşçılar hep böyle temizliyor
Bu basit adımları takip ederek ıspanağı ziyan etmeden temizleyebilir ve sağlıklı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Ispanak, sağlıklı beslenme için oldukça önemli bir sebzedir. Ancak ıspanağı temizlerken yapacağınız hatalar sebzenin besin değerini azaltabilir veya lezzetini bozabilir. Bu nedenle, ıspanağı temizlerken dikkatli olmak ve doğru yöntemleri kullanmak oldukça önemlidir.

Ispanağı temizlerken kullanabileceğiniz etkili bir yöntem, ziyan etmeden temizlemektir. Bu yöntem, tesadüf eseri değil, uzman aşçılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Ispanağı ziyan etmeden temizlemenin en etkili yolu ise şu adımları izlemektir:

Ispanağı suya tutarak temizlemeye çalışırsanız muhtemelen beliniz ağrıyacaktır. Onun yerine ilk olarak bir kaba su doldurun. İçine yarım su bardağı elma sirkesi ekleyin. Ardından yarım saat sirkeli suda ıspanakları bekletin. Sirkenin etkisiyle kumlar suyun dibine çökecektir. Aynı zamanda kimyasallar da ıspanaktan uzaklaşmış olur.

hq720.jpg

Yarım saat bittikten sonra temiz bir kaba su doldurup ıspanakları oraya aktarın. Suda kum kalmayana kadar bu şekilde ıspanağınızı iki üç kez yıkayın. Tek tek yıkama yapmak yerine aktara aktara bu işlemi uyguladığınızda hem çok yorulmamış olursunuz hem de daha sağlıklı bir yıkama süreci geçirmiş olursunuz.

ISPANAK TEMİZLERKEN NEYE DİKKAT EDİLMELİ?


Ispanakları kesinlikle tuzla ovmayın. Bu işlem vitaminleri öldürür. Ispanakları uzun süre tüketmeyecekseniz iyice kurulayın ve bir kağıt havluyla beraber buzdolabı poşetine koyarak dolaba kaldırın.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar