İstanbul'dan büyük kaçış! Akın akın o 5 ile İstanbul'dan göç başladı

İstanbul'dan büyük kaçış! Akın akın o 5 ile İstanbul'dan göç başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Kira fiyatlarındaki tırmanış İstanbul'da yaşamı giderek zorlaştırıyor. Birçok vatandaş ekonomik nedenler ve deprem korkusu nedeniyle ''Bursa,Konya,Kayseri,İzmir,Sivas'' başta olmak üzere küçük kentlere göç etmeye başladı.

Eskiden İstanbul, Anadolu'nun dört bir yanından göç alıyordu. Son dönemde durum tersine döndü. euronews.com sitesinde yer alan habere göre; İstanbul'dan milyonlarca kişi farklı kentlere göç etti.

İSTANBUL'DAN KAÇIŞIN NEDENİ

Resmi verilere göre son 5 yılda 2,2 milyon kişi İstanbul’dan diğer şehirlere göç etti. En büyük göç sebeplerinden birisi “daha iyi konut ve yaşam koşulları”. İstanbul'daki Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu sayısı da arttı.

Resmi verilere göre son 5 yılda 2,2 milyon kişi İstanbul’dan diğer şehirlere göç etti. En büyük göç sebeplerinden birisi 'daha iyi konut ve yaşam koşulları' oldu.

Enflasyonun son 20 yıldaki en yüksek seviyeye ulaşmasıyla birlikte geçim sıkıntısı had safhaya ulaştı. Kira fiyatlarının en çok arttığı şehirlerin başında da İstanbul geliyor. Şehirdeki ikamet eden yabancı uyruklu kişi sayısı da hızla artıyor. Ekim başı itibariyle 576 bin yabancı ikamet izni ile İstanbul’da yaşıyor. Diğer taraftan İstanbul hala göç almaya devam ediyor; ancak giden sayısı gelenlerden daha fazla.

istanbul-4307665-1280.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri İstanbul’un aldığı ve verdiği göç sayısını sebepleriyle birlikte gösteriyor. Buna göre 2018-2022 yıllarını kapsayan son 5 yılda 2 milyon 182 bin kişi İstanbul’dan göç etti. 2018’de bu sayı 596 bin idi. 2019’da 378 bine düşen İstanbul’un verdiği göç sayısı tekrar kademeli artışa geçerek 2022’de 418 bini aştı.

GÖÇ ALMAYA BAŞLADILAR

Durumu iyi olmayan vatandaşlar ''Bursa,Konya,Kayseri,İzmir,Sivas' gibi küçük kentlere göç etmeye başladılar.

Muğla ve Antalya ise durumu iyi olan ancak deprem korkusu nedeniyle İstanbul'u terk edenlerin yeni yerleşim yeri olma yolunda hızla ilerliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar