Meyvenin kraliçesinin hasadı başladı. Beyne ve hafızaya bir avuç tüketmek iyi geliyor

Meyvenin kraliçesinin hasadı başladı. Beyne ve hafızaya bir avuç tüketmek iyi geliyor
Türkiye genelinde kiraz hasadı başladı

Meyve yetiştiriciliği sektöründe önemli bir yere sahip olan kirazın hasadı artık başladı. Meyvenin kraliçesi olarak da adlandırılan kiraz, sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle beyin ve hafıza sağlığı için tüketilmesinin önerildiği bilinmektedir.

Kirazın içerisinde bulunan antioksidanlar, beyin sağlığını korumaya yardımcı olurken, aynı zamanda hafızayı güçlendirdiği de bilinmektedir. Bu nedenle günlük beslenme düzeninde bir avuç kiraz tüketmek, beyin fonksiyonlarını destekleyebilir ve hafızayı güçlendirebilir.

KİRAZIN VÜCUDA SAĞLADIĞI FAYDALAR

1. Şeker hastalarının şeker ihtiyacını karşılar


Şeker yemekten korkan ve yedikleri durumda da zaman zaman zor koşullar ile karşı karşıya kalan şeker hastaları, kirazı ayarında tüketerek şeker ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kiraz, diğer meyvelere ve gıdalara kıyasla daha düşük glisemik indekse sahiptir. Dolayısıyla düşük seviyedeki glisemik indeks kan şekerinin sert bir şekilde oynamasına etki etmez ve şeker hastası kirazı yiyerek kendisini risk altına atmış olmaz. Elbette ayarında tüketilmediği ve fazla yendiği durumlarda bazı negatif etkiler olabilir ama kirazı abartmadan normal seviyede tüketirseniz şeker hastalığınız için herhangi bir risk teşkil etmeyecektir.

2. Kaliteli bir uykunun önünü açar


Louisiana State Üniversitesi adına çalışan bilim insanları, yaptıkları çalışma neticesinde elde ettiği sonuçları derledi ve kiraz suyunu günde iki defa içmenin uyku ilacından bile daha çok işe yaradığını belirttiler. 2014'te San Diego Deneysel Biyoloji Toplantısı adlı etkinlikte sunumu gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, bilim insanlarının yaptığı deneylerde belli bir yaşın üstüne çıkmış deneklere iki hafta boyunca günde ikişer kez kiraz suyu içirildi.

Daha sonra bu deneklerin uyku düzenlerinde gözle görülebilir bir ilerleme yaşandı ve uyuma süreleri 90 dakika kadar artış gösterdi. Dolayısıyla akşamları yatmadan önce bir miktar kirazdan yerseniz ya da suyundan içerseniz daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca kiraz kurusunun faydaları arasında da kaliteli uyku yer alıyor. Elbette yalnızca bir gece sonucunda bu faydayı göremeyebilirsiniz, düzenli bir şekilde bu durumu sürdürmeniz gerekebilir

maxresdefault.jpg

3. Yağları hızlı bir şekilde eritir


Hem kırmızı hem de beyaz kirazın faydalarına baktığımız zaman, yağların erimesine yardımcı olduğunu da görüyoruz. Kimi bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; başta karın bölgesindeki sağlığı tehdit eden ve insanların fiziksel görünümlerinde rahatsız edici bir etki yaratan yağların eritilmesi noktasında kiraz oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Düzenli bir şekilde kirazı yemeniz halinde ya da suyun içmeniz durumunda yağlardan daha hızlı kurtulmanız mümkün hale gelir.

4. Alzheimer hastalığı riskini azaltır


Kirazın içerisinde yer alan ve zengin miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde beyin ile alakalı işlev bozuklukları ile karşılaşma ihtimali düşürülebilir. Özellikle serbest radikallerin bedende çoğalması ve yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanmak istemiyorsanız kiraz tüketerek riskleri azaltabilirsiniz. Alzheimer’ı önleme, yalnızca kırmızı kirazın değil aynı zamanda sarı kirazın faydalarından birisidir.

5. Felç ve inme ihtimalini azaltır


Kan basıncı ve kolesterol seviyesi sağlıklı düzeylerde tutulduğu zaman felç ve inme gibi yaşam standartlarını yerle bir eden kötü hastalıklarla karşılaşma riskini daha alt seviyelere düşürmek mümkün oluyor.

6. Böbreklere ve idrar yoluna fayda sağlar

Kurutulmuş kiraz sapının faydalarına baktığımız zaman böbrek sağlığını koruduğunu, idrar sökücü bir özelliğe sahip olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca kirazın sapından elde edilen besin sayesinde kanı temizlemek ve böbrek taşı oluşumunu geciktirmek de mümkün. Karaciğere ve kilo vermeye de destek olan kurutulmuş sap, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor ve fazla suyun bedenden atılmasına destek oluyor.

7. Cilt sağlığını korur

Kirazın içerisindeki yüksek seviyedeki antioksidan sayesinde beden içerisinde gezen serbest radikallerle mücadele daha etkili bir seviyeye gelir. Yine Michigan Üniversitesi'nde çalışan bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre kiraz düzenli bir şekilde tüketildiği zaman cilt sağlığını koruyor ve yaşlanmayı geciktirici bir etkinin bedende oluşmasına destek oluyor. Kiraz suyunu günlük olarak tüketmeniz halinde ise cilt hastalıklarının iyileşmesini de hızlandırabiliyorsunuz. Serbest radikallerin zararlı etkilerinden biri olup hücrelerin işlev kaybı yaşamasına sebep olan durumun önüne de kiraz tüketerek geçebilirsiniz. Yüzünüzde oluşan kırışıklıkların geçmesini istiyorsanız; düzenli bir şekilde kiraz maskesi uygulayabilirsiniz. Kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

8. Kas ağrılarını azaltır


Kirazın bir miktarı ya da bir fincan dolusu suyu kas inflamasyonunu ve kaslarda oluşan ağrıları azaltır. Hatta bazı maraton koşucusu olan sporcular, yarışlardan önceki bir hafta boyunca kiraz suyunu düzenli olarak içerler. Bu sayede çok yorulmadan ve kaslarda daha az ağrı hissederek yarışları tamamlayabilirler.

9. Göz sağlığını korur


Kirazın içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunur. İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyucu etkisi vardır.

Kaynak: Mynet.com, Youtube.com

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar