Saksıda oluşan çiçek bitlerini yok etme yöntemi. Çiçekleri sinek ve bitlerden uzak tutan yöntem

Saksıda oluşan çiçek bitlerini yok etme yöntemi. Çiçekleri sinek ve bitlerden uzak tutan yöntem
Bu yöntemleri düzenli olarak uygulayarak çiçeklerinizi bitlerden koruyabilir ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Saksıda yetiştirdiğiniz güzel çiçeklerinizi sinek ve bitlerden korumak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bitler, çiçeklerin yapraklarını delerek zarar verebilir ve çiçeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, çiçeklerinizi korumak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Aspirinleri toz haline getirin ve su ile karıştırın. Bu karışımı, çiçeğinizin toprağına dökün. Sineklerin azaldığını görebilirsiniz.

Eğer çiçeğiniz nemli olduğu için sinekleniyorsa, üzerine kuru toprak ilave edin. Kuru toprak, hem toprağın nemini alır, hem de sineklerin oluşumunu önler.

hq720.jpg

Yoğun bir kokuya sahip olan soğan, sinekleri bulunduğu ortamdan uzaklaştırır. Soğanın kahverengi kabuklarını bitkinin toprağına yerleştirebilir veya bir gece suda dinlendirdikten sonra, soğan kabuğu suyunu bitkinize verebilirsiniz.

Doğal antioksidanlardan biri olan tarçın, topraktaki sinekleri azaltma konusunda da etkilidir. Bu yüzden toz tarçını, bitkinin kenarlarına serpiştirerek sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Anti-bakteriyel özelliğe sahip olan sarımsak suyu, çiçeklerin sineklenmesini önleyen doğal yöntemlerden biridir. Bunun için, bir kaba su doldurun ve içerisine sarımsak dişleri ekleyip 1 gece dinlendirin. Ertesi gün sarımsakları içinden çıkartın ve kalan suyu bitkilerinize paylaştırın.

Ağır kokusu ve içeriğindeki bileşenler sayesinde, elma sirkesi de sinekleri bitkilerden uzaklaştırır. Bunun için, bir ölçü elma sirkesini, 4 ölçü su ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bitkinin toprağına dökün. Dilerseniz, yapraklara da hafifçe püskürtebilirsiniz.

Bu yöntemleri uygularken, ortamı havalandırmaya özen gösterin. Bu sayede ağır kokulardan uzaklaşan sinekler, dışarıya çıkabilecektir.

Çiçek sineklerinden kurtulmak için, yapı marketlerde kimyasal olarak satılan ilaçları bulabilirsiniz. Ancak doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız, yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Tüm bu yöntemlere rağmen sineklerden kurtulamadıysanız, bitkinizi köklerine zarar vermeden topraktan ayırın. Başka bir saksının içini farklı bir toprak ile doldurun ve bitkiyi bu saksıya aktarın. Toprak ve saksı değişimi yapmak, en etkili çözümlerden biridir.

Kaynak: lezzet.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar