Sarmaşık daha hızlı nasıl büyür? Sarmaşık besleyenlerin işine yarayacak tüyo

Sarmaşık daha hızlı nasıl büyür? Sarmaşık besleyenlerin işine yarayacak tüyo
Sarmaşık besleyen herkesin bilmesi gereken çiçekçi sırrı

Sarmaşık bitkisinin hızlı büyümesi, doğru bakım ve kontrol önlemleri alındığında bahçe sahipleri için sorun olmaktan çıkar. Sarmaşık bitkisi, hızlı büyüme özelliğiyle pek çok bahçe sahibi için hem sevilen hem de zaman zaman başa çıkılması zor bir bitki olabilir. Sarmaşığın hızlı büyümesi, bazı durumlarda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ancak sarmaşığın hızlı büyümesinin önüne geçmek veya kontrol altına almak mümkündür. İşte sarmaşık besleyenlerin işine yarayacak tüyolar:

Sarmaşıklarınızın bakımını yapabilmek ve doğru şekilde yetiştirebilmek aslında zannettiğiniz kadar zor değildir. Pek çok bitkinin aksine doğal güneş ışığına fazla ihtiyaç duymadan sarmaşıklar dolaylı yollardan elde edebileceğiniz ışıklar ile de yetiştirilebilir. Sıcak ya da soğuk hava şartlarına dayanamayan sarmaşıkları bu tür havalarda bulundurmamalısınız. Hava akımına karşı hassas bir yapıya sahip olan narin sarmaşıklar aynı zamanda farklı bir nesne ile de temas halinde olmamalıdır .Sarmaşıkların gelişmesi ve büyümeleri için herhangi bir toprak türünü kullanabilirsiniz. Bitkilerin tamamı gibi sarmaşıklar da ihtiyaç duydukları minerallerini topraktan alabilirler. Hızlı ve sağlıklı bir büyüme için topraklara vitamin takviyesi yapmayı da deneyebilirsiniz.

maxresdefault-007.jpg

Sarmaşık Nasıl Sulanır?

Sarmaşıkları yaz ayları geldiği zaman her gün sulamanız gerekir. Kış ayları geldiği zaman ise haftada 1 veya 2 kez sarmaşıklarınızı sulamanız yeterli olacaktır. Ancak sulama yaparken dikkat etmeniz gereken konu bitkinizi soğuk havalardan korumak olmalıdır.Sulama işleminizi yaparken suyun sarmaşıkların her noktasına temas etmesini sağlamalısınız. Toprağın eşit oranda nemli tutulması gereklidir. Aynı zamanda kullanacağınız suyun musluk suyu olmamasına ve oda sıcaklığında bekletilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz.Periyodik bir şekilde aynı oranda sulama yaptığınız zaman hızlı bir şekilde sarmaşıklarınızın büyümeye başladığını görmeye başlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde sulama yaparken olumsuz bir durum ile karşılaşmadığınız sürece aynı düzeni sürdürmeniz sarmaşıklarınızın su ihtiyacını giderecektir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar