Yaptıktan sonra dökmeyin... Meğer en faydalı şeyi çöpe dökmüşüz

Yaptıktan sonra dökmeyin... Meğer en faydalı şeyi çöpe dökmüşüz
Yayınlanma:
A+ A-
Makarna suyu neden dökülmemeli öğrenin...

Makarna suyu, makarna pişirirken kullandığımız sudur ve birçok farklı kullanım alanı vardır. İşte, makarna suyunun kullanım alanları:

1. Sos yapımı: Makarna suyu, sos yapımında kullanılabilir. Makarna suyu, sosun kıvamını ayarlamaya yardımcı olur ve lezzetini artırır.

Milliyet.com.tr sitesinde yer alan bir içerikte; Makarna suyuyla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

Makarnanız mükemmel kıvama geldiğinde ne yaparsınız? Cevabınız suyunu dökmek için süzgeçten geçirmek ise şu an usta İtalyan şefler tarafından kınanıyorsunuz. O bulanık, nişastalı suyu lavaboya dökerek altın bir fırsatı kaçırdığınızı biliyor muydunuz?

Makarnalarınızın lezzetini bir üst seviyeye taşımak için makarna suyunu sakın lavaboya dökmeyin. Onun yerine sizin için hazırladığımız makarna suyu değerlendirme tüyosunu kullanarak makarnalarınızın lezzetine lezzet katın.

Bildiğiniz üzere makarna nişastalı bir besindir. Pişirildiğinde o nişastanın bir kısmı suya sızar. Makarna suyunun bulanık ve kirli gözükmesinin sebebi budur. Bu nişastalı, tuzlu makarna suyunu makarna sosunuzun mükemmel ipeksi bir kıvama ulaşması için kullanabilirsiniz.

Makarnanızdaki su, sosunuzdaki yağdan ayrıldığında tabağınızın kenarlarında kırmızı, sulu birikintiler meydana gelir. Bu pek de iştah açıcı bir görüntü değildir. İşte makarnayı haşlamak için kullandığınız makarna suyu bu ikisinin ayrılmasını engelleyerek bu görüntüye engel olur. Ayrıca sosunuzun kıvamını zenginleştirerek daha önce deneyimlemediğiniz lezzette bir tat yaratır. Peki, makarna suyunu israf etmeden haşlanmış makarnanızı nasıl çıkarırsınız? Süzgecinizin altına bir kap yerleştirerek makarna suyunu buraya akıtın.

maxresdefault.jpg

Makarnalarınızı haşlarken daha az su kullanın. Makarnanın güzel haşlanması için tonlarca suya ihtiyacınız olduğunu sanabilirsiniz ama tüm bu su gereksizdir ve makarnadaki nişastayı seyreltmekten başka bir işe yaramaz. Makarnanıza gereğinden fazla su eklemeyin ve yapışmasını önlemek için pişirirken sık sık karıştırın. Eğer makarnanızla aynı anda sosunuzu da pişiriyorsanız, makarna tenceresinden birkaç yemek kaşığı makarna suyunu direk sosunuza ekleyebilirsiniz.

Arta kalan makarna suyunu sakın atmayın. Soğumaya bırakın ve bir buz tepsisine yerleştirerek dondurucuya koyun. Daha sonra makarna suyunuzu çorbalara, soslara, salçalarınızı ve zengin kıvama gelmesini istediğiniz her türlü yemeğe ekleyebilirsiniz.

2. Çorba yapımı: Makarna suyu, çorba yapımında kullanılabilir. Makarna suyu, çorbanın lezzetini artırır ve kıvamını ayarlamaya yardımcı olur.

3. Bitki beslemesi: Makarna suyu, bitkileri beslemek için kullanılabilir. Makarna suyu, bitkilere mineraller ve besinler sağlar.

4. Hamur işleri: Makarna suyu, hamur işleri yaparken kullanılabilir. Makarna suyu, hamurun daha esnek ve yumuşak olmasına yardımcı olur.

5. Pilav yapımı: Makarna suyu, pilav yapımında kullanılabilir. Makarna suyu, pilavın lezzetini artırır ve pilavın daha kabarık olmasını sağlar.

Makarna suyunun birçok farklı kullanım alanı vardır ve atılmadan önce değerlendirilmesi önerilir. Ancak, makarna suyunun tuzlu olduğu unutulmamalıdır ve bazı kullanım alanları için önceden sulandırılması gerekebilir.

Öne Çıkanlar