İçişleri Bakanlığı'ndan 29 Ekim açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan 29 Ekim açıklaması
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2020 03:27
A+ A-
İçişleri Bakanlığı, 29 Ekim kutlamalarının yasaklandığı yönündeki haberleri yalanladı.

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği yazıyla 29 Ekim kutlamalarının yasaklandığına yönelik haberleri yalanlayan Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "29 Ekim kutlanacak. Hem de coşkuyla" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 29 Ekim kutlamalarına ilişkin 21 Ekim’de genelge gönderildiği belirtilmişti. Cumhuriyet'te yer alan habere göre genelgede; "Cumhuriyet Bayramı tören ve kutlamalarının, yüce milletimizin bağımsızlık bilincini perçinlemesi, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesi, ulusal dayanışmaya katkı sunması ve devlet adına törenlerin sadece bu günde icra edilebilmesi açısından ulusal bayramlarda düzenlenen tören ve kutlamalar içerisinde müstesna bir yeri ve önemi bulunmakta" denilmişti.

Genelgeye göre; Cumhuriyet Bayramı tören ve kutlama programının il ve ilçelerde oluşturulacak Tören ve Kutlama Komiteleri tarafından hazırlanacağı kaydedilmişti.

BAKANLIK 'YASAK' İDDİALARINI YALANLADI

İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı, söz konusu iddialara sosyal medya hesabından yanıt verdi. "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yasaklanmadı" diyen Çataklı, "Vatandaşlarımızın sağlığını da koruyacak şekilde coşkuyloa kutlanacak" açıklamasında bulundu.

Öne Çıkanlar