30 yaşında girdi, 60 yaşında çıktı: Hasan İpek 30 yıllık mahpusluğun ardından tahliye oldu

30 yaşında girdi, 60 yaşında çıktı: Hasan İpek 30 yıllık mahpusluğun ardından tahliye oldu
Yayınlanma:
A+ A-
1993 yılında tutuklanan Hasan İpek, 30 yaşında girdiği cezaevinden 60 yaşında çıktı. Cezaevi çıkışı konuşan İpek, "Biz kimliğimiz için cezaevine girdik. Dışarı çıktım ama yüreğim içeride kaldı. Her arkadaşın ayrı ayrı umutları var" dedi.

Artı Gerçek - Balıkesir Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan 30 yıllık mahpus Hasan İpek tahliye oldu. 1993 yılında Hatay'ın İskenderun ilçesinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İpek, daha sonra yargılandığı Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) müebbet hapis cezası aldı. 30 yaşında cezaevine giren İpek, 60 yaşında cezaevinden çıktı.

İpek'i cezaevi önünde ailesinin yanı sıra Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE-TUHAYDER) yöneticileri çiçek ve zılgıtlarla karşıladı.

'KİMLİĞİMİZ İÇİN CEZAEVİNE GİRDİK'

Cezaevi önünde duygularını paylaşan İpek, 30 yıllık mahpusluğun az olmadığını ancak amaçlarında büyük olduğunu söyledi. İpek, “Biz kimliğimiz için cezaevine girdik. Dışarı çıktım ama yüreğim içeride kaldı. Her arkadaşın ayrı ayrı umutları var. Yürekleri özgürlük için çarpıyor ve bizden de beklentileri var. İçeride de olsak dışarıda da olsak değişen bir şey yok. Biz kötü bir şey yapmadık, halkımız ve bütün dünya için demokrasi mücadelesi verdik. Bugün Ortadoğu'da savaşlar var. Çünkü demokrasi ve özgürlükler yok. Demokrasi mücadelesi de bedelsiz olmuyor” dedi.

İpek, daha sonra Batman'da bulunan ailesinin yanına gitmek için yola çıktı. (MA)

Öne Çıkanlar