Adıyaman'da köprü sorunu çözülmedi, öğrenciler okula gidemedi

Adıyaman'da köprü sorunu çözülmedi, öğrenciler okula gidemedi
Yayınlanma:
A+ A-
Adıyaman'da 19 Ekim'de çöken Çat Köprüsü aradan geçen bir ayda tamir edilmedi. Beton su boruları ile yapılan derme çatma köprü de yoğun yağışta kullanılmaz hale gelince öğrenciler dün okula gidemedi.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Adıyaman merkeze bağlı Yaylakonak beldesinde Ziver mahallesinin köprüsü 6 Şubat depremi sırasında heyelan nedeniyle çöktü. Çat mezrası yakınlarında yıllardır hasarlı olan köprü de 19 Ekim'de hafriyat kamyonun geçişi sırasında yıkıldı.

20 köye ulaşım sağlayan köprü bir aydır yapılmadı. Dere yatağına su boruları ile yapılan derme çatma köprü de son yağışlarla kullanılmaz hale geldi. Köprülerin çökmesi nedeniyle öğrencilerin okula, hastaların hastaneye ulaşmakta zorluk yaşadığını dile getiren yöre halkı, yetkililerden acil çözüm bekliyor.

'ÇAT VE GÜZELYAYLA YOLLARI TAMAMEN KAPANDI'

Artı Gerçek'e konuşan kırsal Ziver Mahallesi muhtarı Abuzer Çetinkaya, "Bir köprümüz 6 Şubat depreminde heyelandan dolayı yıkıldı. Bir köprümüz de önceden hasarlıydı ve kamyon geçerken çöktü. Geçici olarak beton borular yerleştirdik ama yağışlar nedeniyle bu boruları da su götürdü. Dolayısıyla Çat ve Güzelyayla yolları tamamen kapandı. Diğer köyler de başka güzergâhlardan, daha uzun mesafelerden kente gitmek zorunda kalıyor. Bu köylerden günlük öğrenci servisleri geçiyor" dedi.

'ÖĞRENCİLER OKULA GİDEMEDİ'

Adıyaman İl Özel İdaresi ekiplerinin geçici çalışmalar yaptığını ancak soruna kalıcı çözüm bulunmadığını dile getiren Çetinkaya, "Çat Deresi'nde yoğun su olduğu için şu an bir çözüm bulunamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi buranın projesini çizip, ihalesini yapmış ancak henüz bir inşaat başlamadı. İncekuz Köprüsünü de AFAD yapacak deniyor. Yaylakonak beldesine ve Adıyaman'a gitmek için vatandaşlar bu köprüleri kullanıyorlar. Çat Köprüsünü kullanan dün öğrenciler okula gidemedi. Bölgeye kalıcı çözüm getirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Öne Çıkanlar