AFAD: İlk altı saat hayati önemde

AFAD: İlk altı saat hayati önemde
AFAD son yaptığı açıklamada depremden sonra ilk altı saatin hayati önemde olduğunu belirterek, 'çök - kapan - tutun' hareketlerini hatırlattı.

Artı Gerçek- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Düzce'nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem, İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Sarsıntının ardından Düzce’nin birçok mahallesinde elektrik kesintisi yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman soylu Düzce’ye gitti. Soylu elektrik kesintisinin planlı olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Düzce’de biri ağır 32, İstanbul’da bir, Bolu’da bir, Zonguldak’ta bir kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre toplam yaralı sayısının 35 olduğu açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) açıklamasına göre depremin ardından en büyüğü 4,3 olmak üzere 74 artçı yaşandı. AFAD son açıklamasında da "Deprem sonrası ilk 6 saat hayati önemdedir" diyerek, 12 Kasım'da tüm Türkiye'de yapılan tatbikatı ve 'çök - kapan - tutun' hareketlerini hatırlattı.

AFAD'ın açıklaması şöyle:

“Deprem sonrası ilk 6 saat hayati önemdedir!

-Çök-Kapan-Tutun hareketi ile hedefinizi küçültün.

-Merdiven ve asansörlerden uzak durun.

-Evinize en yakın toplanma alanına yürüyerek gidin.

- İletişim için SMS ve internet tabanlı uygulamaları kullanın.”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar