Seçmen listesi tartışmasında akıllara İstanbul seçimi geldi: 'Verilere ulaşmak o kadar da zor değil’

Seçmen listesi tartışmasında akıllara İstanbul seçimi geldi: 'Verilere ulaşmak o kadar da zor değil’
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ağustos 2022 10:52
A+ A-
2019 İstanbul seçimi sonrası AKP, YSK’ye başvurmuş ve “zihinsel engellilere oy kullandırıldığını” iddia etmiş ve ‘Bu verilere ulaşmak o kadar da zor değil’ açıklamasını yapmıştı.

YSK listeleri tartışması, iptal edilen İstanbul seçimini akıllara getirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Bizdeki seçmen bilgileri YSK’nin elinde yok" sözlerinin üzerine başlayan "seçmen listeleri" tartışması, iptal edilen İstanbul seçimini akıllara getirdi. AKP, YSK’ye başvurmuş ve "zihinsel engellilere oy kullandırıldığını" iddia etmişti. CHP, 2019’da TBMM’ye önerge vererek AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın engelli seçmenlerle ilgili kişisel bilgilere sahip olmasını sordu. YSK, "Bilgilerin kimler tarafından verildiği konusunda başkanlığımızda bilgi bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre o dönem AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, YSK’ye delil olarak sundukları kişisel bilgilerin "AKP Genel Merkezi tarafından toplandığını" söyleyerek "Bu verilere ulaşmak o kadar da zor değil" açıklamasını yapmıştı. İstanbul’da 23 Haziran seçimlerine doğru giderken yeni iddialar da ortaya atılmış ve "engelli seçmenlere ait kişisel bilgilerin AKP İstanbul İl Başkanlığı’na sızdırıldığı" ileri sürülmüştü.

YSK Başkanlığı, konuyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, "Bilgilerin kimler tarafından verildiği konusunda başkanlığımızda bir bilgi bulunmamaktadır" denildi.