AKP'nin RTÜK'teki üye sayısı düşecek

AKP'nin RTÜK'teki üye sayısı düşecek
HDP, yaklaşık 2 yılın ardından RTÜK'e üye verecek.

Meclis Genel Kurulu'nda RTÜK'te AKP, CHP ve HDP'ye düşen üyelikler için seçim yapılacak. Meclis'in 3. büyük partisi HDP, yaklaşık 2 yılın ardından RTÜK'e üye verecek. 9 kişiden oluşan RTÜK'te üyeler Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin milletvekili sayılarına göre belirleniyor.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrası oluşan parlamento dağılımına göre RTÜK üyeleri AKP 4, CHP 2, MHP 2 ve HDP 1 olarak belirlendi. Seçimden sonra 15 Temmuz 2017 tarihinde AKP ve CHP'li 2 RTÜK üyesinin görev süresi sona erdi. Ancak boşalan bu iki üyelik için seçim yapılmayarak ekim ayına bırakıldı. HDP'nin RTÜK'teki mevcut üyesinin görev süresi 5 Kasım'da sona erecekti. Bu süreçte yapılan seçimde Meclis Başkanlığı, AKP Grubu'na 1 kontenjan hakkı daha tanıdı. AKP üye sayısı 5'e çıkarken MHP'den fazla milletvekili bulunan HDP'nin RTÜK'te hiç üyesi kalmadı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre HDP RTÜK üyeliği için HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt'ü önerecek. CHP kontenjanı için CHP İletişim Koordinatörü Okan Konuralp ile CHP Meclis Grubu Basın Danışmanı Tuncay Keser'in adı geçiyor. AK Parti'nin önereceği isim ise belli olmadı.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar