AKP'ye yakın Erdem Holding'ten ormanık alana RES projesi

AKP'ye yakın Erdem Holding'ten ormanık alana RES projesi
Yayınlanma:
A+ A-
Erdem Holding’e ait enerji şirketi, İzmir'in Bergama ilçesinde ormanlık alana rüzgâr enerjisi santrali (RES) kurmak için bakanlıktan izin istedi. Holding, gazetelere verdiği ilanlarla 2019'da AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a destek istemişti.

Artı Gerçek - Erdem Holding bünyesindeki Ova Enerji şirketi tarafından İzmir-Manisa sınırında hayata geçirilmek istenen RES projesiyle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlattığını duyurdu.

Proje tanıtım dosyasına göre, İzmir’in Bergama ve Manisa’nın Yunusemre ilçelerindeki alana dokuz türbin ve bir elektrik depolama tesisi inşa edilmek isteniyor. Şirket bu santralde yılda 132 milyon 400 bin kWh elektrik üretmeyi planlıyor. 30 yıl ömür biçilen santral için şirket 965 milyon 400 bin TL bütçe ayırdı.

ORMAN VE TARIM ARAZİSİNDE, KUŞLARIN GÖÇ YOLUNDA

Bin 96 hektarlık proje sahası İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre 'Orman Alanı' ve 'Tarım Arazisi' sınırları içerisinde kalıyor. En yakın konuta 720 metre uzaklıkta yer alan RES sahası aynı zamanda kuşların göç yolunda bulunuyor.

res2.jpg

Ova Enerji, Erdem Holding bünyesinde yer alıyor. Erdem Holding’in yönetim kurulu başkanı ise iktidara yakınlığı ile bilinen Zeynel Abidin Erdem.

ERDOĞAN VE AKP'YE DESTEK İÇİN İLAN VERMİŞTİ

Zeynel Abidin Erdem, 2019 yılında iktidara yakın gazetelere tam sayfa "Bizi asla bölemeyeceksiniz!" başlıklı ilan vererek, AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek çağrısı yapmıştı. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar