Arap sermayesine satılan araziye yargıdan izin çıkmadı

Arap sermayesine satılan araziye yargıdan izin çıkmadı
İstanbul Zeytinburnu’nda önce Arap sermayesine satılan ardından lüks konutların yapılması için plan değişikliğine arazi için yargıdan izin çıkmadı.

Rıfat DOĞAN-ARTI GERÇEK


Zeytinburnu’na bağlı Seyitnizam Mahallesi’nde sadece TIR'ların yanaştığı ve tek katlı işyerlerinin yer aldığı 156 bin metrekarelik arazinin bir bölümünü 2014 yılında Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Grubu bünyesindeki Akzirve Gayrimenkul, 250 milyon dolara satın aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 10 Mayıs 2016'da arazide lüks konutlar, ofisler ve dükkanların yapılmasına izin veren 1/5000 plan değişikliğini onayladı.

BİLİRKİŞİ: ALAN RİSKLİ ALAN DEĞİL

Bu arada 6 Ocak’ta riskli alan kararı alındığı söylenerek işletme sahipleri ve mülk sahiplerine tahliye için süre verilmeden yıkım gerçekleştirildi. Bu baskılar devam ederken İBB’nin plan değişikliğinden bir yıl sonra alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 sayılı afet yasası kapsamında 10 Şubat 2017 tarihinde riskli alan ilan edildi.

SOMUT KABUL EDİLEBİLİR ANALİZ DEĞERLENDİRMELERE DAYANAN VERİLER YOK

Plan değişikliğine dava açan Şehir Plancıları Odası iptal istemiyle İstanbul 5. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 10 Mayıs 2016 tarihinde onayladığı 1/5 bin ölçekli Zeytinburnu Nazım imar Planı değişikliğiyle ilgili "Sosyal ve teknik altyapı donatı dengesini bozucu nitelikte olduğu, gerek ulaşım sorunları gerekse bölgesel ulaşım sistemi ile etkileşimine yönelik somut kabul edilebilir ayrıntıda analiz ve değerlendirmelere dayanan bilimsel ve teknik veriler içermediği" tespitinde bulunarak söz konusu değişikliğin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygun olmadığı sonucuna varıldığına dikkat çekerek dava konusu planın iptaline karar verdi.

Öte yandan İstanbul 3. İdare Mahkemesi de projeye ilişkin verilen yapım ruhsatının yürütmesini durdurdu. Bakanlığın riskli alan kararıyla ilgili Danıştay’a gönderilen bilirkişi raporunda alanın riskli alan olmadığı tespitinde bulunuldu.

Öne Çıkanlar