AYM içki satışı yasağı iptali istemini reddetti

AYM içki satışı yasağı iptali istemini reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
AYM, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere ceza verilmesini düzenleyen kanun hükmünün iptal istemini reddetti.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi (AYM), 22.00 ile 06.00 saatleri arasında içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere ceza verilmesini düzenleyen kanun hükmünün iptal istemini reddetti.

CHP, 7255 sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı. Başvuruda 22.00 ile 06.00 saatleri arasında içki satış yasağına aykırı hareket edenlere idari para cezası verilmesini hükme bağlayan bölümün iptali de istendi.

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, kanun hükmünü Anayasa'ya uygun buldu. Gerekçede, "Kuralla, alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılmasının yasaklanması ve bu yasağın ihlalinin idari para cezası olarak yaptırıma bağlanması ile yasağın uygulanabilirliği sağlanmakta, toplumsal düzen ve toplum sağlığı da koruma altına alınmaktadır. Açıklanan nedenlerle kural, Anayasa'nın 2. maddesine aykırı değildir. İptal talebinin reddi gerekir" denildi. (AA)

Öne Çıkanlar