'AYM kararı doğrultusunda süren davalarda beraat kararı verilmesi gerekiyor'

'AYM kararı doğrultusunda süren davalarda beraat kararı verilmesi gerekiyor'
Haklarında 'hak ihlali' kararı verilen akademisyenlerin davalarını AYM’ye taşıyan avukat Molu, kararla birlikte yeniden yargılama yolu açıldığını belirtti ve olası sonuçları değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza atan akademisyenlerin "terör örgütü propagandası yapma" iddiasıyla cezalandırılmaları nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

AYM, "terör örgütü propagandası yapma" iddiasıyla hapis cezası verilen akademisyenler, Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Ece Öztan, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen'in bireysel başvurusunu ilk olarak 29 Mayıs’ta gündemine aldı. Ancak Mahkeme, Adalet Bakanlığı'ndan istenilen görüş gelmediği gerekçesiyle toplantıyı erteledi. Bakanlığın savunma göndermesinin ardından başvuru bugün Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından tekrar görüşmeye açıldı. Bireysel başvuruyu karara bağlayan Mahkeme, Anayasa'nın 26'ncı maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiği yönünde karar verdi.

YENİDEN YARGILAMA YOLU AÇILDI

Akademisyenlerin davalarını AYM’ye taşıyan avukat Benan Molu, bu kararla birlikte akademisyenlere yeniden yargılama yolu açıldığını belirterek kararın olası sonuçları hakkında şunları söyledi:

"Bu kararla birlikte en azından insan hakları ihlallerinin cezasız kalmamasını isteyen ve barış talebinde bulunan bir bildiriyi imzalayan hiç kimseye hapis cezası verilemeyecek. Bu kararın sonucunda akademisyenler açısından birleştirilen 10 dosyadaki hocalar bakımından yeniden yargılama yapılması gerekecek. Bu yeniden yargılamanın sonunda hocaların beraat etmesi gerekiyor. Diğer akademisyenler için de devam eden yargılamalarda ağır ceza mahkemeleri ‘Anayasa Mahkemesi kararını görelim. Ondan sonra bakarız’ diyorlardı. Şimdi AYM kararı doğrultusunda devam eden davalarda beraat kararı verilmesi gerekiyor.

İHRAÇLAR VE PASAPOTR YASAĞINI ETKİLEMESİ GEREKİR

AYM kararlarının uygulanmasıyla (yerel mahkemeler) ilgili bir problem var. Kararın uygulanması konusunda bir direnç olabileceğine ilişkin endişelerim var. Uygulamada yaşayarak göreceğiz. Bunun bir sonucu olarak bildiriyi imzaladıkları için yıllardır hocalar sivil ölüme maruz kaldı. Somut herhangi bir gerekçe, dava, delil gösterilmediği için bu kararın ihraçlardan pasaport iptallerine kadar geniş kapsamlı bir etki yaratması gerektiğini düşünüyorum." (HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar