Barış Atay ve Ahmet Şık Hatay'da: Kurtarma çalışması yok, burada resmen hafriyat çalışması var

Yayınlanma:
A+ A-
TİP vekilleri Barış Atay ve Ahmet Şık, depremden en çok etkilenen kentlerden Hatay'daki son durumu görüntüledi. Hataylı olan Atay, "Bakın burada herhangi bir kurtarma çalışması yok. Burada resmen hafriyat çalışması var" diye isyan etti.

Artı Gerçek - Maraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremden en çok etkilenen illerden Hatay'dan yardım çağrıları sürüyor. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı, Hatay Milletvekili Barış Atay ile TİP İstanbul milletvekili Ahmet Şık, kentteki yardım çalışmalarının yetersiz kaldığını ve insanların enkaz altındaki yakınlarına kendi imkanlarıyla ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Atay, Hatay’ın İskenderun ilçesinde yıkılan bir binanın önünde, saat 03.30’da yaptığı yayında "Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu daha şehre girdiğimizin 10. dakikası karşılaştığımız manzara" diyerek şöyle devam etti:

'İŞ MAKİNELERİ, YURTTAŞLARIN KENDİLERİ TARAFINDAN GETİRİLDİ BURAYA'

"Her yere ulaştık diyenlere sadece şunu göstermek istiyorum. Bakın burada herhangi bir kurtarma çalışması yok. Burada resmen hafriyat çalışması var. O AFAD Başkanı da Cumhurbaşkanı da her yer ulaştık diye açıklama yapıyorlar ya her yere ulaştık dedikleri bu. Kendi başlarına, kendi çabalarıyla iş yapmaya çalışan insanlar. Yapayalnız bir şehir. İş makineleri, yurttaşların kendileri tarafından getirildi buraya. Hiç kimse iş makinesi falan göndermiyor. Zaten kurtarma ekibi de yok. AFAD da yok. Kimse yok."

'İNSANLAR KENDİ BAŞLARINA YAKINLARINI ARAMAYA ÇALIŞIYOR'

Atay, önünde bulunduğu enkazla ilgili şu bilgiyi verdi:

"Bu Paç Meydanı’na yakın yine İskenderun’da başka bir enkaz. Baktığınız zaman yan yana birçok apartmanın yıkıldığını görebileceksiniz. Burada üç tane iş makinesi var ama yurttaşların kendi çabalarıyla getirilmiş. Fakat öyle bir şey ki artık insanlar kendi başlarına umutlarını da kesmişler. Kepçeyle enkaza girmek durumunda kalmışlar kendilerince. Korkunç bir başıboşluk söz konusu. Ne AFAD ne kolluk kuvveti ne yetkili herhangi bir kimse ne durumu bilen, anlatabilecek herhangi bir insan var burada. İnsanlar kendi başlarına yakınlarını aramaya ya da ne yazık ki kaybetmişlerse cenazelerini çıkartmaya çalışıyorlar."

AHMET ŞIK: TARİF EDEBİLECEK BİR SÖZCÜK YOK

Ahmet Şık da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Antakya merkezdeki yıkımı tarif edebilecek bir sözcük yok. Yurttaşlar, Atatürk Caddedi Vali Göbeği mevkiinde bu satırlar yazılmadan 10 dk. önce bir grup kurtarma ekibinin geldiğini söylüyor. Kendi çabalarıyla 6 kişi enkazdan çıkarılmış" dedi.

Şık, gece soğuğunda ateşle ısınmaya çalışan vatandaşların görsellerini paylaştı. (HABER MERKEZİ)

* Fotoğraf: Ahmet Şık / Twitter

Öne Çıkanlar