Basınçlı suyun ulaştığı binada faciayı korkuluklar önlemiş

Basınçlı suyun ulaştığı binada faciayı korkuluklar önlemiş
Yayınlanma:
A+ A-
Trabzon'da sahil yolunu göle döndüren, 15 daire, iki iş yeri ve beş araca hasar veren ana isale hattındaki patlamada basınçlı suyun ulaştığı sekiz katlı apartmanın balkon duvarının düşmesini demir korkulukların önlediği ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Trabzon’da önceki gün ana isale hattındaki patlamada sekiz katlı aparman zara gördü. Yapılan incelemede basınçlı suyun ulaştığı apartmanın hasar alan çatı katının balkon duvarının düşmesini de demir korkulukların önlediği ortaya çıktı. Hasarlı duvar bloğunun, balkonu boydan boya çevreleyen korkuluklara tutunup, kaldırıma düşmediği tespit edildi.

3 MİLYON TL'LİK HASAR SAPTANDI

Sekiz katlı apartmanın çatı kat balkonu ve dış cephe duvarı, metrelerce yükselen tazyikli suyun şiddetiyle hasar gördü. Kısmen yıkılan balkon duvarı, itfaiye ekiplerince kaldırılıp, hasar gören evlerde de tadilat çalışması başlatıldı.

Bina sakinlerinin bir kısmı, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı TİSKİ ekiplerince misafirhanelerde konaklatıldı; kimisi de akrabalarının yanına yerleşti. Patlama ile fışkıran 50 bin metreküp tazyikli su, beş araç, 15 daire ve iki iş yerine zarar verdi; 3 milyon TL'lik hasar tespit edildi.

KORKULUKLAR DUVARI TUTMUŞ

Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde; basınçlı suyun ulaştığı apartmanın hasar alan çatı katının balkon duvarının düşmesini de demir korkulukların önlediği ortaya çıktı. Hasarlı duvar bloğunun, balkonu boydan boya çevreleyen korkuluklara tutunup, kaldırıma düşmediği tespit edildi.

'ALTI SANTİMETREYE KADAR SU YÜKSELDİ'

Fatih Kolcu, iş yerinde büyük çaplı hasar yaşamadığını belirterek, "Burada 6 santimetreye kadar su yükseldi. Ürünlerimiz paletlerin üzerinde olduğu için bir zarar görmedik. Ucuz atlattık. Su üstten geldiği için yandaki arkadaşımızın ağaç ürünleri, daha çok su aldı. Asıl zararı onlar gördü" dedi.

Apartmanın çatı katının balkonunun basınçlı su nedeniyle yıkıldığını anlatan Kolcu, şunları söyledi:

"Betonu kırdılar, aşağı düşürdüler. Şimdi de balkon demirine kaynak yapıyorlar. Düşseydi facia olurdu; Allah korudu. Korkuluklar ve beton, mobilyalara takıldı. Ondan dolayı aşağı düşmedi. Eğer düşseydi; biz de buralardaydık, üzerimize düşerdi. Neyse ki bir şey olmadı.”

'CANIMIZA BİRŞEY GELMEDİ'

Bina sakinlerinden Sabri Hacıahmetoğlu da, "Patlama olduğunda üst katta annemin yanındaydım. Birden patlama sesi oldu. Camdan bakınca suyun ve taşların düşüşünü gördüm” diyerek şunları söyledi:

“Patlamayı apartmanda oldu sanmıştım ama mantıken açıklayamıyordum. Daha sonra patlamanın karşı tarafta olduğunu öğrendik. Bina baştan aşağı 1 saat basınçlı suya maruz kaldı. Komşumuzun balkonu yıkıldı. Böyle bir şey atlattık. Şükürler olsun, canımıza bir şey gelmedi. Belediye sağ olsun, temizlikte yardımcı oldular. Misafirhanede ağırlamayı teklif ettiler, akrabalarımıza gittik. Aracımın da üst camı kırıldı, henüz hesaplatmadık. Toparlanma sürecindeyiz."

NE OLMUŞTU?

Olay, önceki gün öğle saatlerinde Yeni Mahalle Devlet Sahil Yolu'nda meydana gelmiş, sahil yoluna paralel uzanan tali yoldan geçen eski ana isale hattı, büyük bir gürültüye patlamıştı. Tazyikli su, yolun karşısındaki 8 katlı apartman ile çevresindeki iş yerlerine doğru fışkırmıştı.

Patlama ile savrulan taş parçaları da evlerin camlarına zarar vermiş, ev ve iş yerlerini su basan vatandaşlar, kendi imkanları ile temizlik yaptı; 8 katlı binanın elektrik ve doğal gazı tedbir amaçlı kesilmişti.

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı TİSKİ ekipleri, gün boyu süren çalışmanın ardından bölgeye yeniden su akışını sağladı, patlama ile oluşan çukur da kapatılmıştı.(DHA)

Öne Çıkanlar