Beş ilde çok sayıda yerleşim yeri karantinaya alındı

Beş ilde çok sayıda yerleşim yeri karantinaya alındı
Manisa, Çanakkale, Afyon, Adıyaman ve Kastamonu'da çok sayıda yerleşim yeri Coronavirus nedeniyle karantinaya alındı.

Artan Coronavirus vakaları nedeniyle Manisa, Çanakkale, Kastamonu, Afyonkarahisar ve Adıyaman’da çok sayıda ev, mahalle, köy için karantina uygulaması başlatıldı.

Türkiye genelinde artan vakalara karşı alınan önlemler kapsamında karantina uygulaması başlatılan yerlere ilişkin detaylar şöyle:

MANİSA

Manisa'nın Gördes ilçesinde Coronavirus tedbirleri kapsamında bir mahalle karantinaya alındı.

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada, Deliçoban Mahallesi'nde Covid-19 vakalarının artması üzerine vatandaşların salgından korunması ve virüsün yayılımını engellemek amacıyla karantina uygulaması başlatıldığı belirtildi.

Karantina kararının ardından mahalleye giriş ve çıkışlar durduruldu. İlçe Jandarma ekiplerince mahalle girişinde kontrol noktası oluşturulurdu.Gördes'in Güneşli Mahallesi'nde de lokanta, pastane, kıraathane ve çay ocakların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildi.

KASTAMONU

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde Coronavirus tedbirleri kapsamında bir köyde karantina uygulanmaya başlandı.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar doğrultusunda, ilçeye bağlı Yamanlar köyü, son dönemde artan vaka sayıları nedeniyle salgının kontrol altına alınması amacıyla ikinci bir karara kadar karantinada tutulacak.

Giriş çıkışlara izin verilmeyen köyde, güvenlik ve sağlık ekipleri önlem aldı.

Öte yandan, İnebolu ilçesine bağlı Sökü ve Kayaelması köyleri de bugün karantinaya alınmıştı.

ÇANAKKALE

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Dondurma köyünde Coronavirus tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Mustafa Gürdal başkanlığında toplandı.

Toplantıda, ilçeye bağlı Dondurma köyünün birden fazla kişide pozitif vaka tespit edilmesi nedeniyle salgının yayılımının önlenmesi amacıyla karantinaya alınması kararlaştırıldı.

Köyde bugün itibarıyla 14 gün süreyle tedbirlerin uygulanmasına, karantina kararına uymayanlar hakkında idari, gerekli durumlarda da adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde, Coronavirus tedbirleri kapsamında 8 binada karantina uygulaması başlatıldı.

Emirdağ Kaymakamlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, Covid-19 salgınını önlemek ve vatandaşları salgından korumak için kentteki 8 binada karantina uygulanmasına karar verdiği belirtildi.

İlgili adreslerin paylaşıldığı açıklamada, karantina tedbirlerine uymayanlar hakkında adli ve idari cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

ADIYAMAMAN

Adıyaman'da Coronavirus tedbirleri kapsamında 99 evde karantina uygulanmaya başlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezinde bazı kişilerin Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Karar doğrultusunda farklı mahallelerdeki 99 ev karantinaya alındı.

Öne Çıkanlar