'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' yarın Diyarbakır'da sürecek: 'Toplumun büyük bir barış talebi var'

'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' yarın Diyarbakır'da sürecek: 'Toplumun büyük bir barış talebi var'
1 Şubat'ta başlatılan 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' yarın Diyarbakır'da olacak. Yürüyüşü Artı Gerçek'e değerlendiren DEM Parti milletvekilleri Dilan Kunt Ayan ile Heval Bozdağ, toplumun barış talebini yürüyüşle bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması ve Kürt sorununun demokratik çözüm için 1 Şubat'ta başlatılan 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' devam ediyor. Yürüyüşte Van ve Kars kolu yarın Diyarbakır'da birleşecek. Ceylanlar AVM önünde karşılanacak olan yürüyüş kolları DEM Parti Diyarbakır İl Başkanlığında açıklama yapacak ve ardından kentin farklı noktalarını ziyaret edecek. Yürüyüş 15 Şubat'ta Urfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Amara Köyü'nde son bulacak.

'BÜYÜK BİR HEYECAN VE COŞKU VAR'

DEM Parti Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, "Büyük bir heyecan ve coşkunun olduğunu görebiliyoruz. Aslında Kürt halkında İmralı kapılarının açılması ve artık Sayın Öcalan'ın kendi müzakere koşullarında, masada kendi rol ve misyonunu oynayabilmesi için büyük bir talep ve inanç olduğunu gördük. Kartopu misali yürüyüşümüz büyüyor. Yürüyüşümüz, bir yerden bir yere ulaşmak için başlayan mekanik bir yürüyüş değildir. Kürdistan'da Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı acı yaşayan, kayıpları olan ve gözyaşı dökmüş kişilerin hem mezarlarını ziyaret ettik hem ailelerle bir araya geldik hem de halk toplantıları gerçekleştirdik" dedi.

'DİYARBAKIR HALKINI DAVET EDİYORUZ'

Ayan, "İki koldan başlattığımız yürüyüş yarın Amed'de birleşecek sonra Urfa'ya geçilip Amara'ya gidilecek. Tüm Diyarbakır halkınını, Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü ve tekrar barış sürecine geçilebilmesi için bu yürüyüşe ses vermeleri, hep birlikte tek bir ağızdan Özgürlük Yürüyüşümüze dahil olmalarını bekliyoruz ve davet ediyoruz" diye konuştu.

dilan.jpg
DEM Parti Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan

'BARIŞ SÜRECİNİN BAŞLATILMASI GEREKİYOR'

Yürüyüşün Kars kolunda yer alan DEM Parti Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ ise "Toplumun büyük bir barış talebi var. Bunun gerçekleşmesi için de barış sürecinin başlatılması isteniyor. Burada da müzakereyi yapacak olanların özgürlüğü önemli. Sayın Öcalan'ın özgürlüğü, İmralı tecridinin ortadan kaldırılması ve ülkede mevcut baskıcı-otoriter yapının da gerilemesi gerekiyor. Büyük Özgürlük Yürüyüşü bu amaçla yola çıktı ve halk da buna hazır. Bu masanın kurulması gerekiyor" dedi.

heval.jpg
DEM Parti Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ

Bozdağ, yürüyüşle ilgili şu bilgileri verdi:

"Kars ve Van kolundan başlayan Büyük Özgürlük Yürüyüşümüzün 13 günlük bir süreci yarın tamamlanmış olacak. Heyecanımızla Amed'de olacağız. Tabii ki yarın coşkulu ve görkemli bir karşılama ile taçlandırılması gerekiyor. Her iki grup olarak Amed'de birleştiğimizde potansiyel bir enerji ortaya çıkacaktır. Bu enerji ile Urfa'ya oradan da Amara'ya akacağız."

Öne Çıkanlar