Can Atalay’ın avukatlarından Deniz Özen kararı değerlendirdi: Karar vermemek için kırk takla atıyorlar

Can Atalay’ın avukatlarından Deniz Özen kararı değerlendirdi: Karar vermemek için kırk takla atıyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM’nin Can Atalay için verdiği hak ihlali kararına uymadı. Yerel mahkemenin tutumunu değerlendiren avukat Özen, “AYM isteseydi zaten dosyayı Yargıtay’a gönderirdi. Karar vermemek için kırk takla atıyorlar” dedi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay davasında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararının ardından tahliye kararı vermesi beklenen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, karar vermeyerek dosyayı Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Can Atalay’ın avukatlarından Deniz Özen kararı Artı Gerçek'e değerlendirdi.

‘KARAR UYAP'A DÜŞMEDİ'

Şaşkın olduğunu belirten Özen, “Ben de İsmail Saymaz’ın tweeti ile gördüm. Fakat bu bilgi Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) düşmedi. Normal şartlarda dosyanın Yargıtay’a gitmemesi gerekiyor” dedi.

‘KARAR VERMEMEK İÇİN KIRK TAKLA ATIYORLAR’

Avukat Özen AYM’nin kararı kendi iradesi ile 13’üncü Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini ifade ederek, “AYM bu dosyanın Yargıtay’a gönderilmesi gerektiğini düşünseydi kendisi zaten bunu yapardı. Ama artık vermemek için 40 takla atıyorlar. Dolayısıyla bir yorum yapamıyorum” ifadelerini kullandı.

'HAKİMLER KARARI MAHKEMEDE DEĞİLSE NEREDE ALIYOR?

Öte yandan TİP PM üyesi avukat Avukat Özgür Urfa ise, saat 20.15 civarında mahkeme kalemine uğradıklarını ve kimseyi bulamadıklarını söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Saat 20.15 civarı mahkeme kalemine tekrar uğradık ve hiç kimse yoktu.
Uyap sisteminde ise hala bir karar yok.
Bahse konu karar doğruysa hakimler bu kararı adliyede değilde nerede alıyorlar?
Bir partinin TBMM Anayasa komisyonu üyesinin sürekli attığı twitleri mi dayanak alıyorlar?”

Urfa, bir diğer paylaşımında "Dosyanın Yargıtaya gönderildiği iddiası doğru ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi artık bir mahkeme olmadığını, karara imza atan cüppeli kişiler ise hakim olmadıklarını ilan etmiş olur." ifadelerini kullandı ve kararın UYAP'a düşmediğini vurguladı:

'HEYETSİZ KARAR ALINMASI AÇIK BİR GÖREV SUÇU'

"Uyapta hala hiçbir evrak yok.

Yazı içeriği doğruysa;

Mahkemenin heyet olarak karar almadan, sadece başkanın yazdığı bir üst yazıyla dosyayı Yargıtaya göndermesi açık bir görev suçudur.

Mahkeme başkanı derhal açığa alınmalı ve hakkında soruşturma başlatılmalıdır."

(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar