Cezaevinde mektuba el konulmasına AYM’den ihlal kararı

Cezaevinde mektuba el konulmasına AYM’den ihlal kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Örgüt üyeliği ile cezaevinde bulunan Eşref Kaya'nın arkadaşına yazdığı mektuba el konulmasına, AYM 'haberleşme hürriyetinin ihlali' kararı verdi.

ARTI GERÇEK- 'Örgüt üyeliği' iddiasıyla cezaevinde bulunan Eşref Kaya, arkadaşına yazdığı mektubun 'örgütsel haberleşme amacı' iddiasıyla 'sakıncalı' bulunarak cezaevi idaresi tarafından el konulmasını, 'haberleşme hürriyetinin ihlal' edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı. Kaya, başvurusunda mektupta "örgütsel haberleşme amacı" içeren herhangi bir cümlenin yer almadığını, arkadaşına göndermek istediği mektubun keyfi olarak ve soyut gerekçelerle alıkonulduğunu belirtti.

AYMA 'HAK İHLALİ KARARI' VERDİ

2019 yılında yapılan bu başvuru ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı'ndan, yapılan müdahalenin "demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine uygun" olduğu savunması geldi. Dosyayı karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, bakanlığın savunmasına rağmen hak ihlali kararı verdi.

Kararın gerekçesinde, Disiplin Kurulu ve mahkeme kararlarında mektubun gönderilmemesine dair içeriğiyle ilişkili, somut bilgilere dayalı ve yeterli gerekçenin bulunmadığı, mektubun sakıncalı görülen kısımlarının çizilerek gönderilmesinin mümkün olup olmadığı yönünde bir değerlendirmenin yapılmadığına yer verdi. Kararda, sıralanan bu nedenlerle müdahalenin "demokratik bir toplumda gerekli olmadığı kanaatine varılmıştır" denildi. (HABER MERKEZİ-MA)