CHP'den Uludağ Alan Başkanlığı teklifine tepki: Doymadınız mı? Kefenin cebi yok Tayyip Erdoğan

CHP'den Uludağ Alan Başkanlığı teklifine tepki: Doymadınız mı? Kefenin cebi yok Tayyip Erdoğan
Uludağ Alan Başkanlığı kurulması teklifini eleştiren CHP'i Ali Öztunç, bu proje ile Uludağ'ın betonlaşacağını ve bölgedeki endemik türlerin tehlike altına gireceğini söyledi. Öztunç, kabul edilirse teklifi Anayasa Mahkemesi'e götüreceklerini açıkladı.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç mecliste düzenlediği basın açıklaması ile Uludağ Alan Başkanlığı kurulmasını öngören kanun teklifini eleştirdi. Toplantıya, teklifin geri çekilmesi için imza toplayan Bursa Su Kollektifi, İklim Adaleti Komisyonu ve Ekoloji Birliği temsilcileri de katıldı. “Uludağ’da 13 bin hektarlık bir milli parklar alanı var. ‘2 bin hektarını alan başkanlığı yapacağız’ diyorlar. Bu burada kalmayacak biliyoruz." diyen Öztunç söz konusu teklifle Uludağ'ın beton yığınına dönüşeceğini söyledi ve şöyle konuştu:

"Bu bir başlangıç olacak belli ki, Uludağ’da buna başlayacaklar arkasından Kaz Dağları Alan Başkanlığı mı yaratacaklar? Doymadınız mı? Kefenin cebi yok Tayyip Erdoğan, ey AK Partililer doymadınız mı? Ne istiyorsunuz bu milletin değerlerinden, bu milletin kazanımlarından, tarihten, doğadan, çevreden ne istiyorsunuz? Daha ne kadar katledeceksiniz? Ne zaman doyacaksınız? Şurada 6 aylık siyasi ömrünüz kaldı. 6 ay sonra hükümette, iktidar da yoksunuz. Bu millet sizi kara bir leke olarak anacak.”

'AKP HÜKÜMETİ BU DEFA DA GİDERAYAK KAFAYI ULUDAĞ’A TAKTI'

Projeye karşı üç günde üç bine yakın imza toplandığını belirten Öztunç, kanun teklifinden vazgeçilmesi çağrısını yaptı:

“AKP hükümeti bu defa da giderayak kafayı Uludağ’a taktı. Uludağ’ı peşkeş çekme derdinde, Uludağ’ı talan etme derdinde, bu nedenle de bir yasa tasarısı hazırladılar, Uludağ Alan Başkanlığı adı altında. Bursa Su Kollektifi, İklim Adaleti Koalisyonu, Ekoloji Birliği’nin temsilcileri imzalarla birlikte aramızdalar. 3 günde 2 bin 897 imza toplandı ‘bu karardan vazgeçin, bu kanun teklifinden vazgeçin’ diye, 3 günde 3 bin imza. Eğer vazgeçmezlerse 100 günde 100 bin imza, belki de daha fazla imza, milyonlarca imza toplanacak."

Bölgede bulunan endemik türlerin yapılaşma ile tehlike altına gireceğini vurgulayan Öztunç, teklifin geçmesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini de açıkladı:

"Tasarının neredeyse her cümlesinde turizmden bahsediliyor. Peki endemik bitkilerden, doğal hayattan niye bahsedilmiyor? Mesela sakallı akbaba, kaya kartalı, paçalı baykuş gibi nadir türleri bulunan hayvanlar var. Bunların yaşam alanını katledeceksiniz. 32 çeşit endemik bitki var. Türkiye’de var olan 169 çeşit endemik bitki var. Birileri para kazanacak diye 5’li çete, damatlar, sanatçıların damatları, bazı holdingler para kazanacak diye Bursa’yı, Uludağ’ı talan edin. Buna izin vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak komisyonda bu konuda gerekli mücadelemizi verdik. Genel Kurul’da da vereceğiz. Devamında da bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Çok net söylüyoruz, bu Anayasa Mahkemesi’nden döner. Ama siz, ‘Anayasa Mahkemesi’nden dönene kadar, biz atı alan Üsküdar’ı geçer mantığıyla işi bitiririz’ diyorsanız onun hesabını günü gelir sorarız. Bizde sorarız, bu millette sorar ki zaten bu millet sandıkta bunun hesabını size soracak." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar