Coronavirus'e yakalanan AKP'li Burhan Kuzu hayatını kaybetti

Coronavirus'e yakalanan AKP'li Burhan Kuzu hayatını kaybetti
Coronavirus’e yakalanan anayasa hukukçusu ve AKP eski milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu yaşamını yitirdi.

Üç dönem AKP’de milletvekilliği yapan anayasa hukukçusu Prof. Dr. Burhan Kuzu Coronavirus (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

Yaklaşık iki haftadır özel bir hastanede Covid-19 tedavisi gören Burhan Kuzu 65 yaşındaydı.

Sözcü’ye konuşan oğlu Süleyman Kuzu, "Babam yaklaşık iki haftadır İstanbul'da özel bir hastanede Coronavirus’ü tedavisi görüyordu. Bu sabah kaybettik. Son dönemde sürekli toplantılar yapıyordu. Ne zaman nasıl bulaştığını bilmiyoruz. Bugün Fatih Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra defnedeceğiz" dedi.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Kuzu’nun ölümüne ilişkin tedavi gördüğü hastaneden de açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi:

"Hastanemizin yoğun bakımında bir süreden beri Covıd 19 nedeniyle tedavi görmekte olan 22, 23 ve 24. Dönem Milletvekili ve Anayasa Komisyonu eski başkanı Sayın Burhan Kuzu, yoğun çabalara rağmen kurtarılamayarak bu gece sabaha karşı saat 4’te vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz."

BURHAN KUZU KİMDİR?

1 Ocak 1955’te Kayseri Develi’de doğan Prof. Dr. Burhan Kuzu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Akademik çalışmalarda bulunan Kuzu, stajyer kaymakam olarak da çalıştı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı görevleri de yapan Kuzu, akademik araştırmalar çerçevesinde Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bulundu.

Mesleki alanda yayımlanmış çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Burhan Kuzu, çeşitli STK’larda üyelik ve yöneticilik yaptı.

2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Kurucu Üyesi olarak aktif siyasete başlayan Burhan Kuzu partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığını yürüttü.

22, 23 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi ve bu dönemlerde Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Fahri Baş Danışmanlığı görevinde bulundu. AKP MKYK Üyesi olan Burhan Kuzu, iki çocuk babasıydı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar