CHP’den dar gelirli öğrenciler için partili belediyelere eğitim desteği talimatı

CHP’den dar gelirli öğrenciler için partili belediyelere eğitim desteği talimatı
Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Eylül 2022 15:10
A+ A-
Hükümetin eğitim giderlerinde yaşanan fiyat artışına karşı önlem almadığını, velilerin ağır maddi yükle karşı karşıya bırakıldığını belirten CHP, dar gelirli öğrencilere destek sözü verdi.

+GERÇEK-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), dar gelirli öğrencilerin eğitim/kırtasiye giderlerine destek olunması, ihtiyaçlarının karşılanması için harekete geçti. CHP Ordu Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından partili belediye başkanlarına gönderilen yazıda, dar gelirli öğrencilerin eğitim/kırtasiye giderlerine destek olunması istendi. Kırtasiye masraflarının geçen yıla göre 2-3 kat arttığını, siyasi iktidarın ise bu soruna karşı önlem almadığı belirten CHP’li Torun, "Belediyelerimiz bu yıl da desteklerini artırarak öğrencilerimizin yanında duracak" dedi.

‘FİYATLAR ARTTI, VELİLER AĞIR BİR YÜKÜN ALTINDA KALDI’

CHP Seyit Torun’un imzasıyla tüm belediye başkanlarına gönderilen yazıda "Bilindiği üzere; yeni eğitim-öğretim yılı 12 Eylül 2022 Pazartesi başlayacaktır. Ancak okul hazırlıklarına devam eden öğrenci ve velilerimiz, eğitim/kırtasiye giderlerinde yaşanan fiyat artışları nedeniyle ağır bir maddi yük altında kalmıştır. Özellikle dar gelirli ailelerimiz, geçen yıla göre 2-3 kat artan fiyatlar karşısında büyük mağduriyet yaşamaktadır" tespitlerine yer verildi.

‘İKTİDAR ÖNLEM ALMADI, VATANDAŞI SORUNLARLA BAŞ BAŞA BIRAKTI’

"Siyasi iktidar ise bu tablo karşısında bir önlem almayarak, vatandaşlarımızı sorunlarıyla baş başa bırakmıştır" denilen yazıda, partili belediyelere dar gelirli öğrencilerin ihtiyaçlarına destek olma talimatı verilerek şöyle denildi: "Bu kapsamda; Sayın Genel Başkanımızın çağrısıyla, tüm belediyelerimizin, kendi bölgelerindeki ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek, okul çağındaki evlatlarımızın eğitim/kırtasiye masraflarına imkânlar ölçüsünde destek olması faydalı olacaktır. Geçen eğitim-öğretim yılında öğrencilerimize her alanda önemli destekler sağlayan belediyelerimizin, bu yıl da desteklerini artırarak öğrencilerimizin yanında duracağına inanıyoruz."

2021’DE 700 BİN ÖĞRENCİYE 280 MİLYON LİRALIK DESTEK VERİLDİ

CHP’li belediyelerin bu yıl da kırtasiye başta olmak üzere farklı eğitim giderleri için yardımlarını artırarak öğrencilere desteğini sürdüreceğini vurgulayan Torun’un yazısı şöyle noktalandı: "Belediyelerimiz geçen yıl Kara Kış Fonu kapsamında yaklaşık 700 bin öğrenciye toplamda 280 milyon lirayı bulan eğitim/kırtasiye yardımında bulundu. Belediyelerimiz bu yıl da kırtasiye başta olmak üzere farklı eğitim giderleri için yardımlarını artırarak öğrencilerimize destek olmaya devam edecek" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar