DEM Parti Hukuk Komisyonu Sözcüsü Özbingöl: Kobanê Davası'nda defacto hukuk yaratıldı

DEM Parti Hukuk Komisyonu Sözcüsü ve davanın savunma avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, yarın karar duruşması görülecek Kobanê Davası'nda defacto hukuk yaratıldığını belirtti. Özbingöl, "Bu dava tüm demokratik kamuoyunu ilgilendiriyor" dedi.

Artı Gerçek - Yarın karar duruşması görülecek Kobanê Davası öncesinde DEM Parti Hukuk Komisyonu Sözcüsü ve davanın savunma avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl Artı Gerçek'e konuştu. Dava süreci boyunca yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken Özbingöl, yarın için de katılım çağrısı yaptı.

Özbingöl şöyle konuştu:

“Kobanê eylemleri sürecinden çok sonra, HDP'nin kapatılma gündemi önceliği ve mevcut iktidarın siyasi çıkarlarına hizmet etmek üzere bir davaya dönüştürüldü. Dosya içerisindeki bilgi ve yönlendirme notları da bunu gösteriyor. Bu süreçlerin HDP'yi kapatma, Kürt siyasetini ve demokratik muhalefeti hem kriminalize etmek hem de seçim süreçlerinde etki siz hale getirmek için bir kumpasın parçası olduğu belge ve kayıtlarla da ortaya çıktı.”

'BÜTÜN DEMOKRATİK GÜÇLERİ İLGİLENDİRİYOR'

"Bu davanın sadece yargılananlarla ilgili olduğunu düşünmüyoruz. Bu yargılama süreci hepimizi, bütün Türkiye halklarını ve bütün demokratik güçleri doğrudan ilgilendiriyor. Çünkü defacto hukuk yaratılmış durumda, bir keyfiyet karşımızda."

'DOSYA YENİDEN HUKUKİ ZEMİNE ÇEKİLMELİ'

“Bir çok hukuksuzluk yaşadık. Kesintisiz süren bir dosya süreci işletildi. İl dışında bulunan avukatların savunma yapmasını engelleyecek şekilde, adil yargılama ilkelerinin ve evrensel hukukun çekişmeli yargı ilkelerini yok sayacak şekilde bir yargı süreci karşımızda. Savunma hakları kısıtlanmış olmasına rağmen bu dosyanın hukuki zemine yeniden çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

"Biz hukukun, yargının ve yasal mevzuatın esas alınarak yargılanan siyasetçilerin bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz. Ve yarın bütün demokratik kamuoyunu da yarın yanımızda görmek istiyoruz.”

Öne Çıkanlar