Depremin ardından Zile'de KYK yurdu boşaltıldı: 172 öğrenci barınma sorununun çözülmesini bekliyor

Depremin ardından Zile'de KYK yurdu boşaltıldı: 172 öğrenci barınma sorununun çözülmesini bekliyor
Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 18 Nisan'da meydana gelen depremlerin ardından Zile'de Kredi Yurtlar Kurumu'na ait erkek öğrenci yurdu boşaltıldı. Yurtta kalan 172 öğrenci barınma sorununun bir an önce çözülmesini bekliyor.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5.6, 4.0, 4.4 ve 4.1 büyüklüğünde peş peşe dört deprem meydana geldi. Büyük paniğe neden olan depremlerin ardından Zile ilçesinde Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) ait erkek öğrenci yurdunun kolonlarında ve duvarlarında çatlaklar oluştu. Zile Kaymakamı Çağlar Çetin ve Belediye Başkanı Şükrü Sargın yurda giderek inceleme yaptı. KYK yurdu boşaltılarak 172 öğrenciden 36’sı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait yurtlara yerleştirildi. 136 öğrenci ise vizeleri bittiği için memleketlerine gitti.

'KOLONLARDA ÇATLAKLAR TESPİT EDİLDİ'

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada 19 Nisan'da Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü'nün teknik elemanları tarafından yapılan teknik incelemelerde binanın taşıyıcı kolonlarında kırılmalar meydana geldiğinin tespit edildiği ve bina sahibinden güncel deprem performans analizi istendiği ifade edildi.

AFAD RAPORU BEKLENİYOR

Zile Erkek Öğrenci Yurdu için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile AFAD’ın hazırlayacağı raporun ardından karar verileceği belirtildi. Yurdun depreme dayanıklı olmadığı tespit edilirse üniversitenin uzaktan eğitime geçebileceği de ifade edildi.

'ÇEVRİMİÇİ DEĞİL YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTİYORUZ'

Yurtta kalan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada, "Biz öğrenciler, yurdumuzun depreme dayanıklılık seviyesinin düşük olduğunu her zaman bildirdik ama pek umursanmadı. Yurdun güvensizliğinden dolayı eğitimin çevrimiçi olabileceği konuşuluyor ancak biz öğrenciler eğitimin yüz yüze olmasını istiyoruz. Önceki senenin öğrencileri 6 Şubat depremlerinden dolayı eğitimlerinden geri kaldılar. Aynı mağduriyeti yaşamamayı arzu ediyoruz" dedi.

Öne Çıkanlar