Diyanet'in 23 milyon TL'lik yeni harcaması: Sıcakla renk değiştiren, altın varaklı Kuran

Yayınlanma:
A+ A-
Diyanet İşleri Başkanlığı, özel sipariş Kuran basımı için 23 milyon 206 bin 900 TL’lik sözleşme imzaladı. Sipariş listesinde, bastırılacak Kuranların kapağı için "İthal Mukavva Üzeri Termo (sıcakla renk değiştiren)" yazıldı.

Artı Gerçek - Ekonomik krizin gölgesinde anaokulunda ücretsiz yemek gibi birçok devlet harcamasında kesintiye gidilirken, bütçesinin büyüklüğü nedeniyle tepki çeken Diyanet İşleri Başkanlığı yine fahiş bir harcama ile gündemde. Ocak-Ağustos 2023 döneminde 29,9 milyar TL harcayan başkanlık, bu kez de "sıcakla renk değiştiren", altın varaklı Kuran bastıracak.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, 2023'teki 36,4 milyar TL’lik bütçesiyle altı bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, altın yaldızlı ve varaklı Kuran bastırmak için ihale düzenledi. İhale kapsamında 160 bin adet Kuran bastırılacağı belirtildi.

160 BİN ADET BASTIRILACAK

İhalenin şartnamesinde yer alan ayrıntılar dikkati çekti. Bastıracağı Kuranların, sıcakla renk değiştiren kapaklı olmasını isteyen başkanlığın bazı özel talepleri şöyle sıralandı:

“Thinprint paper sınıfı altın yaldız, baskıyı parlak gösteren yüzeyi pürüzsüz-perdahlı, pantone yaldız çift kompenantlı. Kapak: İthal Mukavva Üzeri Termo (sıcakla renk değiştiren), PVC Cilt Bezi Sıvama (SOM-EGON Termo PVC Cilt Bezi veya Dengi).”

Toplam 160 bin adet bastırılacak kitaplar için özel bir şirketle el sıkışıldı; özel sipariş Kuran basımı için 23 milyon 206 bin 900 TL’lik sözleşme imzalandı.

HARCAMALARIN LİSTESİ

Özel sipariş Kuran baskı ihalesi ile birlikte başkanlığın Ocak-Ağustos 2023 dönemindeki toplam matbaa harcaması 150 milyon TL’ye ulaştı. Başkanlığın 2023 yılında gerçekleştirdiği bazı matbaa harcamaları, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına şöyle yansıdı:

2024 yılı takvimleri - 44,15 milyon TL

Riyazü’s Salihin - 4,8 milyon TL

Kuran Yolu Meali - 4,2 milyon TL

Dini Değerler Serisi - 1,13 milyon TL

Bulmacalarla Dini Bilgiler - 848,3 bin TL

(Kaynak)

Öne Çıkanlar