Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür: "Tarikat ve cemaatlerin eğitim kurumlarındaki faaliyetlerine son verin"

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür: "Tarikat ve cemaatlerin eğitim kurumlarındaki faaliyetlerine son verin"
Yayınlanma:
A+ A-
Samsun'daki Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi'nde öğrencilere cemaatler tarafından "İslam'ın Kızı" gibi belgeler dağıtılmasına Eğitim-Sen'den tepki geldi. Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, görüntüler için soruşturma çağrısı yaptı.

AMASYA - Samsun'un Atakum ilçesinde Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi'nde sarıklı cübbeli bir kişi tarafından eğitim verilmesi, öğrencilere 'İslam'ın kızı' belgesi verilmesi tartışma yarattı.

Medyada ve sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu Lisesi'nde cemaat kültüründe eğitim verildiğini belirten Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, yaşanan olaya dair şunları söyledi:

adsiz-tasarim-80.jpg
Ersin Gür

"Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bu okullarda, sarıklı ve cüppeli bir kişi tarafından öğrencilerin yönlendirildiği, okul kültürünün, yönetmeliklerin, müfredatın ve eğitim pedagojisinin gerektirdiği motivasyon araçları ve belgeler yerine 'iffet abidesi' ve 'İslam’ın kızı 'gibi belgeler verilerek küçük yaştaki öğrencilerimizin duygularının, dini ve ahlaki değerlerinin bu okul yöneticileri tarafından nasıl istismar edildiği görülmektedir."

adsiz-tasarim-79.jpg

'LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL EĞİTİMİ SAVUNACAĞIZ'

Bu durumun Milli Eğitim Temel Kanunu'ndaki karma eğitim müfredatın birliği ve pek çok ilkeye aykırı olduğunu vurgulayan Gür, Milli Eğitim Bakanlığını, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine çağrı yaptı:

"Medyada ortaya çıkan görüntü ve haberler dikkate alınmalı, bu ve benzeri cemaat okulları, vakıf ve dernek faaliyetleri soruşturmalı, faaliyetlerine son verilmelidir. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu görüntülerin üstünün kapatılamayacağını, gerekirse demokratik ve hukuki haklarımızı kullanacağımızı bir kere daha ifade ediyoruz. Eğitim Sen Samsun Şubesi olarak okullarımızda yayılan bu zihniyete karşı çocuklarımızın laik, bilimsel, nitelikli, kamusal ve parasız eğitim alma hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.” (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar