Ekrem İmamoğlu: İstanbul'un yenilenmesini aynı şekilde devam etsek 100 yılda bitiremiyoruz

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'un yenilenmesini aynı şekilde devam etsek 100 yılda bitiremiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "23 yılda yapılanı aynı şekilde devam ettirirsek 100 yılda bitiremiyoruz İstanbul'un yenilenmesini” dedi.

Artı Gerçek - Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından büyük deprem beklenen İstanbul'da dönüşümün nasıl yapılacağı tartışılıyor.

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıkılmamasıyla gündeme gelen Belediye Kooperatif Evleri A2 Blok'u inceledi. İmamoğlu, bu sırada şöyle konuştu:

'YIK, YAP, YENİLE, İMAR HAKKI VESAİRE KAOSU'

"İstanbul’da güçlendirme çalışmaları için yoğun bir çalışma içindeyiz. Güçlendirmesi yapılan binalar, üç deprem üst üste ayakta kaldı. Biz, İstanbul’un yoğun yapı stokunda bir hız arıyoruz. Yık, yap, yenile, imar hakkı vesaire kaosu, İstanbul’u hem üst üste bindiriyor nüfus olarak hem yoğunlaştırıyor hem de zaman yetmez. 23 yılda yapılanı aynı şekilde devam ettirirsek 100 yılda bitiremiyoruz İstanbul'un yenilenmesini. 100 sonra zaten İstanbul'un envanteri eskiyecek. Bizim öyle bir metotta çıkmamız lazım ki 10 yılda, 15 yılda bambaşka bir seviyeye taşımamız lazım meseleyi."

ODTÜ VE İTÜ GEÇLENDİRMİŞTİ, YIKILMADI

Sümerler Mahallesi’nde 1975 yılında temeli atılan Belediye Kooperatif Evleri’nde bulunan A3 Blok depremde tamamen yıkıldı, A1 Blok ağır hasar gördü. A2 Blok ise Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6’lık, Hatay’ın Defne ilçesi merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremlere direnerek ayakta kaldı. Yıkılmayan bloğun, 2008 Ekim ayı ile 2009 Mart döneminde duvarlarında ‘lifli karbon polimer’ kullanılarak güçlendirildiği öğrenilirken ilk kez denenen bu yöntem sayesinde depremde bir kişinin bile burnu kanamadı.

kooperatif-bina.jpg

İmamoğlu ziyareti sırasında, Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Erkan Töre tarafından bilgilendirildi. Töre, yıkılmayan A2 Blok’un ODTÜ ve İTÜ tarafından, ağır hasar gören A1 Blok’un ise yerel bir mühendislik şirketi tarafından güçlendirildiğini belirtti. Töre, şunları söyledi:

'PERDE BETON GİBİ BİR DÖNÜŞÜM SAĞLANIYOR'

"Türkiye’de geliştirilen ve yönetmelikte de yer alan duvar güçlendirme yöntemiyle dolgu duvarları karbon lifli polimerle güçlendiriyoruz. Böylece taşıyıcı sistemin davranışlarını etkiliyoruz. Perde beton gibi bir dönüşüm sağlanıyor. İçeride incelemelerde bulunduğumuzda, güçlendirme çalışmalarının doğru çalıştığını tespit ettik. Yapı içinde güçlendirilmeyen bölümler, ağır hasarlı durumda. Ancak günün sonunda, iki binada yaşayan insanlar kendi imkanlarıyla konutlardan çıktılar." (ANKA)

Öne Çıkanlar