Erdoğan'dan Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyaret: Sadaka siyasetiyle Alevileri kendilerine bağlamak istiyorlar

Erdoğan'dan Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyaret: Sadaka siyasetiyle Alevileri kendilerine bağlamak istiyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyaretine ilişkin açıklama yapan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, sadaka siyaseti ile Alevileri kendilerine bağlanmak istediklerini söyledi.

Seda TAŞKIN 


+GERÇEKCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Türbesi ve Cemevi’nde Alevi dedeleri ve Bektaşi babalarıyla buluşması bekleniyor. Burada Muharrem ayının 10. günü nedeniyle iftar yapılacak.

Edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan'ın, bugün Aşure Günü nedeniyle Ankara’da bir cemevini ziyaret etmesi, burada Türkiye’nin dört bir yanından gelen Alevi dedeleri, Bektaşi babaları ve akademisyenlerle buluşması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muharrem ayının onuncu günü olan bu akşam Alevi yurttaşlarla beraber orucunu açması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iftarda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Hüseyin Gazi Vakfı Başkanı Ali Ayyıldız ile Alevi kanat önderi Arif Ali Özzeybek gibi isimlerin eşlik edeceği aktarılıyor.

‘BİZDEN KATILAN YOK’

+Gerçek’e konuşan Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Melih Hız, dernek başkanı olarak ziyareti basından öğrendiğini söyledi. Hüseyin Gazi Vakfı Başkanı Ali Ayyıldız’ın kendilerine bilgi vermeden böyle bir organizasyona giriştiğini belirterek, "Bizden dernek olarak katılan yok. Hüseyin Gazi Derneği, Hüseyin Gazi Vakfı’nın kurucusu olmamasına rağmen böyle bir iletişimsizlik yaşandı" dedi.

‘HEYETLERE GÖRÜŞME BİLGİSİ YAPILMADI’

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Hüseyin Gazi Cemevi’ne yönelik yaşadıkları saldırıyı hatırlatan Hız, "İçişleri Bakanı’nın diğer heyetlerle görüşme bilgilendirmesi bile yapılmadı. Bu süreç geçtikten sonra kendi içimizde bu sorunu ciddi bir şekilde değerlendireceğiz. Eğer Cumhurbaşkanı saldırılara yönelik bir ziyaret gerçekleştiriyorsa, tüm Alevi kurumlarının temsilcileri ile konuşup, ortak sorunları dinlemeliydi" dedi.

‘DEVLET AKLININ YENİ KONSEPTİ’

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker ise konuya ilişkin +Gerçek’e açıklama yaptı. Öker, Soylu’nun danışmanı olan Arif Ali Özzeybekalevi kökenli olduğunu ve yaklaşık iki yakın bir süredir bütün cemevlerine çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi. "Devlet aklının Alevilere yönelik konsept değiştirdi" diyen Öker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdiye kadar mevcut Alevi Kurumları devlet nezdinde muhatap alınmıyor, aksine yasaklanıyordu. Bizler 'Alevi' dediğimiz için bile yargılandık. Şu an daha çok sadaka siyaseti üzerinden Alevi toplumunu kendi kontrollerine almaya çalışıyorlar. Ziyaret edecekleri Cemevi yakın zamanda saldırıya uğradı. Burada ‘devletin güçlü kolları sizi kucaklıyor’ demek istiyorlar. Erdoğan 1994 yılında belediye başkanı olduğunda ilk olarak dergâha dozerleri getirmişti. Bırakın Cemevi’ni kabullenmeyi, yıkmaya yönelik bir sicili var kendisinin. Burada bir göz boyama var. Devletimizin güçlü kolları sizi kucaklıyor demek istiyorlar. Sadaka üzerinden Alevileri kendilerine bağlama hesapları var" dedi.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar