Erdoğan'dan Onur Şener cinayetiyle dair tepkilere yanıt: Acısını istismar etmek ne insani, ne de vicdani

Erdoğan'dan Onur Şener cinayetiyle dair tepkilere yanıt:  Acısını istismar etmek ne insani, ne de vicdani
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan, müzisyen Onur Şener'in öldürülmesiyle ilgili tepkileri eleştirdi: "Acısını istismar etmek, bunu siyasetin malzemesi haline getirmek, böyle elim bir hadise üstünden farklı hesaplar görmek ne ahlakidir, ne insanidir, ne de vicdanidir."

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Galataport'tu gezdikten sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin açılış törenine katıldı.

aa-20221009-29112107-29112101-cumhurbaskani-erdogan-istanbul-resim-ve-heykel-muzesi-acilis-torenine-katildi.jpg

Erdoğan, burada 1 Ekim'de Ankara'da sahne aldığı mekanda, kamu kurumlarında görevli kişilerce öldürülen müzisyen Onur Şener'le ilgili gelen tepkilere yanıt verdi.

'JAKOBEN ANLAYIŞI RAFA KALDIRDIK'

"Türkiye'nin kültür ve sanat hayatını çoraklaştıran jakoben anlayışı 2002'de göreve geldiğimizde rafa kaldırdık" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizin kültür ve sanat hayatına zenginlik katacak her türlü esere, projeye samimiyetle sahip çıktık. Sanat dalları ve sanatçılarımız arasında ayrım yapmadan başarıyı destekleme çabasında olduk. Göreve geldiğimizde desteklenen özel tiyatro sayısı sadece 59 iken bu rakam bugün 458'i buldu. Ülkemiz genelinde 56 müzeyi ilk kez ziyarete açarken, 18 müzemizi de yeni inşa edilen binalarında milletimizle buluşturduk. Son 20 yılda toplam 164 müzenin onarım, restorasyon ve teşhir-tanzim çalışmalarını yaparak tamamen yeniledik. Yurtdışına kaçırılan eserlerin vatanına dönmesi için çalışıyoruz. 9 bin 34 eseri yeniden ait oldukları topraklara ulaştırdık. Sanatı tekelleştiren çarpık bakış açılarını reddediyoruz. Bizim sanat anlayışımız yerli ve milli değerleri göz ardı etmeden evrenseli kucaklamaktan oluşur."

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

"Kimi müeessif adli vakalar üzerinden kamu kurumları ve görevlilerinin hedef gösterilmesini yanlış buluyoruz. Hunharca katledilen müzisyen bir kardeşimizin acısını istismar etmek, bunu siyasetin malzemesi haline getirmek, böyle elim bir hadise üstünden farklı hesaplar görmek ne ahlakidir, ne insanidir, ne de vicdanidir. Bu her şeyden önce babasını kaybeden kız çocuğuna, genç yaşta evladını toprağa veren ailesine, hayat arkadaşına veda eden sevgili eşine yapılan bir zulümdür. Milletçe hepimizin yüreğini dağlayan hadiseler karşısında elbette tepkimizi göstereceğiz, faillerin hak ettikleri cezayı alması için meselenin takipçisi olacağız. Ama bunu yaparken maktulün sevdiklerini yaralayan, acılarını daha da derinleştiren fevriliklerden de uzak duracağız. Bu konuda sanatçısından gazetecisine kadar hepimize önemli sorumluluklar düşüyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar