Eski THY Başmüfettişinin iddiası: 'THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin maaşı 1 milyon 400 bin TL'

Eski THY Başmüfettişinin iddiası: 'THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin maaşı 1 milyon 400 bin  TL'
Türk Hava Yolları'nın eski başmüfettişi Bilal Yıldız, THY'deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Yıldız, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin brüt maaşının 1 milyon 400 bin olduğunu iddia etti.

Artı Gerçek - Türk Hava Yolları'nın (THY) eski başmüfettişi Bilal Yıldız, "THY'de astronomik yönetici maaşları" adlı yazısında, THY'deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlara yönelik edindiği duyumları paylaştı. Yıldız, yılda 16 aylık alan THY Genel Müdürü'nün aylı brüt maaşının 1 milyon 400 bin TL olduğu iddia etti. Yıldız ayrıca, genel müdürün ilaveten 2 şirketten de huzur hakkı aldığına işaret etti.

Yıldız, Airporthaber’de yer alan yazısında THY’da üst yönetimin aldığı maaş miktarlarını açıkladı. Milyonların 10 bin TL emekli aylığı ile geçinmeye çalıştığını ifade eden Yıldız, “Emeklinin 10.000 TL maaşla aç kalmamaya, asgari ücretle haftada 6 gün, günde 10 saat çalışan emekçinin, 17.002 TL maaşla, ser-sefil bir şekilde çoluk çocuğuna bakmaya çalıştığı ülkemde. Hakeza, milletvekilinin bile 140 bin TL maaş alabildiği ülkemde. Milletvekilinin tam 10 katı maaş alan bir Genel Müdürden bahsediyoruz. Diğer yan gelirlerle birlikte toplam aylık geliri, bunun neredeyse 2 katı aslında” dedi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin maaşının brüt 1 milyon 400 bin TL olarak belirlendiğini iddia eden Yıldız, şunları söyledi:

"THY de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz.

Şimdi bize ulaşan rakamları tek tek yazıyorum.

  • Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)
  • Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90 ı (1.260.000 TL)
  • Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50 si (700.000 TL)
  • Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı. bu rakamın %35 i (490.000 TL)
  • Yüzlerce müdürün maaşı. bu rakamın %25 i (350.000 TL) civarında olmuş aldığımız duyuma göre."

'GENEL MÜDÜR İKİ ŞİRKETTEN DE HUZUR HAKKI ALIYOR'

THY’nin son faaliyet raporuna göre 9 adet iştiraki 9 adet de bağlı ortaklığı olduğunu dile getiren Yıldız, THY Genel Müdürü Ekşi'nin ilaveten iki şirketten de huzur hakkı aldığını belirtti.

Diğer yandan, THY'de başkan olduğu halde bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

"Ben bunlardan birinin aldığı huzur haklarını, haberleri ve şirket sicil kayıtlarını tarayarak öğrendim. Şirketin mevcut hukuk müşaviri. Halihazırdaki dolgun başkan maaşına (700.000 TL) ilave olarak, iki yan şirketten de huzur hakkı alıyormuş. Diğerlerini zahmet buyurup açıklarlarsa, biz de öğreniriz."

Şirket çalışanlarına karın yüzü 10’u dağıtıldığı şirkette geçen 163 milyar karın 16 milyarının dağıtılacağına işaret eden Yıldız, bütün personele verilen bir ekstra maaşın yöneticiler için üç maaş olduğunu iddia etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar