'Erdoğan'a hakaret' suçlamasıyla 6 ay konut terk etmeme cezası

'Erdoğan'a hakaret' suçlamasıyla 6 ay konut terk etmeme cezası
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2020 13:44
A+ A-
'Ülkenin geleceğini emperyalizmin ellerine bırakan bütün iktidarlardan şikâyetçiyim.'

İstanbul'da 5 yıl önceki Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret soruşturması başlatılan yurttaşa 6 ay süre ile konut terk etmeme cezası verildi.

Gümrük Müşaviri 53 yaşındaki Mehmet Salih Sarı’ya 5 yıl önceki Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla soruşturma açıldı. Sarı, "5 yıl önceki paylaşımlarımı bugün karşıma çıkarmışlar. Sadece Cumhurbaşkanını eleştiren bir yazıyı beğenip paylaşmıştım. Yani hakaret içerdiği iddia edilen yazı benim değil. Yaptığım paylaşımların hakaret olduğunu düşünmüyorum. Durum tespitidir" dedi.

Yaptığı paylaşımlar ile ilgili Cumhuriyet'e konuşan Sarı, "Ben hep iktidarın eksik gördüğüm yanlarını eleştiren bir insanım. Ben ‘dünyanın en ahlaksız toplumuyuz’ demişim. Diğeri de Erdoğan’ın kendi ailesine ve çevresine sağladığı ekonomik yararlardan dolayı bu insanın günah işlediğini yazmışım. Savcıya da söyledim. Evet, biz en ahlaksız toplumlardan biriyiz. Elazığ’da deprem oldu, kiralar tavan yaptı, ev fiyatları yükseldi. İnsan insanın çaresizliğinden faydalanır mı? Ama bizim toplumumuz fırsatını bulunca faydalanmaya çalışıyor. 50 kuruşluk maskenin tanesi 5 liraya çıkmıştı. Toplum çürüyor ve herkes bunu da izliyor" dedi.

Sarı, Bakırköy 7. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sunduğu dilekçesinde de, "Yüz kızartıcı bir suç işlemedim. Ülkenin geleceğini emperyalizmin ellerine bırakan bütün iktidarlardan şikâyetçiyim. Bu haksız cezanın kaldırılmasını talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar