Fincancı'dan hapishane günlükleri: Belli ki seçimle başaramadıklarını hile ile yapmaya çalışıyorlar

Fincancı'dan hapishane günlükleri: Belli ki seçimle başaramadıklarını hile ile yapmaya çalışıyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, cezaevinden gönderdiği yazıda cezaevindeki ilk günlerini yazdı. Fincancı yazısında , tutuklanması sonrasındaki TTB'ye yönelik baskıları da değerlendirdi, "kriminalize etme çabası kabul edilemez dedi.

Artı Gerçek - Kimyasal silah kullanımına dair değerlendirmeleri nedeniyle tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın 'Hapishane günlükleri' başlığıyla kaleme aldığı yazılar köşe yazarı olduğu Evrensel gazetesinde yayınlanmaya devam ediyor.

Fincancı, tutuklanmasının ardından kaleme aldığı üçüncü yazısında, cezaevindeki ilk günlerin yazdı:

"Gözaltına almalarını haftanın sonuna denk getirmeleri, perşembe tutuklama kararı ardından önlerine ek fırsat olarak çıkan cuma gününün yarım gün olmasından yararlanmış olmaları hesaplanmış mıdır, düşünmeden edemiyor insan."

"Param hesaba geçmiyor, ısınmayan petekler onarılamıyor, çamaşırlar kurumuyor böylece. Biri de İshak Paşa olduğunu öğrendiğimiz Gürcü ata, atalarımın genlerine şükretmeli. Kolay üşümem ama benim için dahi soğukla neyse ki Prometheus’a selamla başa çıkabildim. Bugün yeni haftamız başladı, ben avukat görüşüne giderken tesisatçılar geliyordu, döndüğümde bütün petekler sıcaktı, emeklerine, yüreklerine sağlık."

Şebnem Korur Fincancı, tutuklşanması sonrasında Türk Tabipleri Birliği'ne yönelik baskıları da değerlendirdiği yazısında, "Belli ki seçimle, emekle başaramadıklarını hile ve desise ile yapmaya çalışıyorlar." yorumunda bulundu:

"Avukat görüşünde, bir insan hakları eylemci savunucusu ve adli tıp uzmanı kimliğimle yaptığım değerlendirmeden hareketle, Merkez Konseyin tüm üyelerinin görevden alınması davası açıldığı bilgisi, alıkonulduğumdan beri bölük pörçük kulağıma gelenlerle birlikte yerine oturdu. TV’de yaptığım değerlendirme benim adli tıp ve ağır insan hakları ihlallerinde biriktirdiğim bilgi ve deneyimden süzülmüş kişisel bilimsel görüşüm. Bunu bir fırsat olarak kullanıp, TTB’nin de, Merkez Konsey üyelerinin de kriminalize edilme çabası elbette kabul edilemez. Yakın zamanda toplanan Türk Tabipleri Birliği Büyük Kongresinde, Merkez Konsey 481 delegenin 400’ünün katılımıyla ve neredeyse yüzde 70’inin oyuyla seçildi. Belli ki seçimle, emekle başaramadıklarını hile ve desise ile yapmaya çalışıyorlar."

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar