Gözaltına alınan gazetecilerden 9'u tutuklandı

Gözaltına alınan gazetecilerden 9'u tutuklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Ekim 2022 06:38
A+ A-
MA ve JINNEWS muhabirlerinin Ankara Adliyesi'ndeki ifade işlemleri tamamlandı. 10 gazeteciden 9'u tutuklandı. Mehmet Günhan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Artı Gerçek-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında 25 Ekim’de dokuz kentte yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan, Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar ve Ceylan Şahinli, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren, Öznur Değer ile bir dönem MA'da stajyerlik yapan Mehmet Günhan, ifadeleri alınmak üzere Ankara Adliyesi'ne getirildi.

Tüm gazetecilerin ifade işlemleri tamamlandı.

TUTUKLAMA TALEBİ

Soruşturma savcısı gazeteciler Habibe Eren, Öznur Değer, Diren Yurtsever, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli'yi tutuklanmaları talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Savcı, eski Mezopotamya Ajansı stajyeri Mehmet Günhan'ı ise adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakılması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

SORUŞTURMA SÜRECİ

İfadeler, 9 savcı tarafından eş zamanlı alındı. Tek bir savcı tarafından ifadelerin alınmayıp 9 savcı görevlendirilmesine gerekçe olarak, “öğleden sonra başlayacak olan 29 Ekim resmi tatilinden önce ifadelerin bitirilmesi” sunuldu.

9 GAZETECİ TUTUKLANDI

Mahkemeye çıkarılan MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JİNNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Mehmet Günhan ise yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adliye önünde bekleyen gazetecilerin aileleri ve meslektaşları kararı, "Özgür basın susturulamaz" sloganları ve alkışlarla protesto etti.

AKARSEL'İN CENAZESİNE NEDEN KATILDIKLARI SORULDU

Gazetecilere, Dicle ve Fırat Gazeteciler Derneği’ne (DFG) üyelikleri, yaptıkları haberler, televizyon bağlantıları, sanal medya paylaşımları ve Federe Kürdistan Bölgesi’nde suikast sonucu katledilen Nagihan Akarsel’in cenaze törenine neden katıldıkları soruldu.

NEDEN YAZI İŞLERİ MÜDÜR OLDUN?

Diren Yurtsever’e neden MA Yazı İşleri Müdürü olduğu soruldu. Yurtsever’e, MA mikrofonu ile birlikte çekilen fotoğrafı gösterildi, kendisiyle birlikte gözaltına alınan gazetecileri tanıyıp tanımadığı soruldu.

NEDEN SEYAHAT ETTİN?

Gazeteci Öznur Değer’e TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun Jin TV’ye verdiği ödülü neden aldığı soruldu. Öznur Değer’in yaptığı 67 seyahat, suçlama olarak yöneltildi. Öznur Değer’e, sanal medya paylaşımlarını hangi gerekçeyle yaptığı ve bu konuda kimden talimat aldığı soruldu.

MEZOPOTAMYA AJANSI’NDAN RAHATSIZ MISIN?

Gazeteci Deniz Nazlım’a DFG’ye neden ve nasıl üye olunduğu soruldu. Nazlım’ın çalıştığı Mezopotamya Ajansı’nda rahatsız olup olmadığı sorulması dikkat çekti.

Gazeteci Emrullah Acar’a ise Mezopotamya Ajansı’nda neden çalıştığı ve çalışma arkadaşı olan Selman Güzelyüz’ü nereden tanıdığı soruldu.

TELEVİZYON BAĞLANTILARI SORULDU

JINNEWS muhabiri Habibe Eren’e, gazeteci Nagihan Akarsel’in katledilmesiyle ilgili yaptığı televizyon bağlantıları soruldu. Savcının Eren’e, “PKK’den talimat aldınız mı?” sorulması dikkat çekti.

HABER İÇİN KİMDEN TALİMAT ALIYORSUN?

MA muhabiri Berivan Altan’a sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar suçlama olarak yöneltildi. Altan’a, çalışma arkadaşlarının kim olduğu ve haberleri hangi yöntemlerle servis ettiği soruldu. Altan’a, yaptığı haberler için kimden talimat aldığı soruldu.

Gazeteci Selman Güzelyüz’e, gizli tanık beyanları üzerine yaptığı haberlerde kimden talimat aldığı, finansal desteğin nasıl karşılandığı, HDP’nin neden takip edildiği, sanal medya paylaşımları ve “Kürdistan neresi?” diye soruldu.

Güleryüz ile birlikte gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Savcı dokuz gazeteciyi tutuklama talebiyle, Mehmet Günhan'ı ise adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakılması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti

NE OLMUŞTU?

25 Ekim'de evlerine baksın yapılan JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ile Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli, bir dönem MA’da stajyerlik yapan Mehmet Günhan, gözaltına alınmıştı.

Gazeteci Zemo Ağgöz, emniyet işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece ev hapsi şartıyla bırakılmıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar