Halil Falyalı davasında sadece iki kişi savunma yaptı: Dava 8 Aralık'a ertelendi

Halil Falyalı davasında sadece iki kişi savunma yaptı: Dava 8 Aralık'a ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Halil Falyalı'nın Kıbrıs'ta öldürülmesinden sonra İstanbul'da tutuklanan yedi kişi hakkında açılan davanın bugünkü duruşmasında sadece iki sanığın avukatı savunma yaptı. Dava 8 Aralık'a ertelendi.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - Adı uyuşturucu ticareti, yasa dışı bahis, kara para aklama ve şantaj arşiviyle anılan Halil Falyalı'nın 8 Şubat 2022'de öldürülmesinden sonra açılan dava İstanbul 36'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma salonuna getirilmeyen sanıklar mahkemeye SEGBİS ile katıldı. Davada sadece Cengiz Şener'in ve Metin Süs'ün avukatları savunma yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş'ın öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan aralarında Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin de bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada sona gelindi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istemişti.

'MÜVEKKİLİN DOSYAYLA ALAKASI YOK'

Kıbrıs'ta Halil Falyalı cinayetine karışmakla suçlanan Cengiz Şener'in avukatı yaptığı savunmada şöyle konuştu:

"Bir tane mi HTS kaydı olmaz. Bu nasıl örgüt üyeliği? Müvekkil Cengiz Şener'in bu dosyayla alakası yok. Aynı anda pek çok baz istasyonundan birden fazla telefonun sinyal verebileceğini biliyoruz. Buradan, bu kişilerin biraraya gelmiş olacağı anlamı çıkmaz. Veysel Sare isimli bir şahsın, bizce hukuken içeriğini de anlamadığımız bir ifadeden bahsediliyor. Bu beyanlar daha önceki beyanlarıyla çelişkili. Veysel Sare'nin çelişkileri giderilmedi. Bir başka isim Musa Çiçek'in ifadeleri ime itibar ediliyor. O yönde kabule gidiliyor. Çiçek'in önemli kabul edilen beyanları bizim müvekkilimiz açısından görmezden geliniyor. Müvekkil Musa Çiçek ile hiç buluşmamıştır. Müvekkil aleyhine dosyada delil yoktur. Bu dosyada ceza hukukunun en temel ilkeleri yerle bir edildi. Savcının mütalaasına katılmıyoruz. Müvekkil hakkında bir an evvel tahliye kararı verilmelidir. Yargıtay kararlarınca HTS kaydı olmamasına rağmen, iddialarla cezalandırma talebi yerleşik içtihatlara da aykırıdır."

'ONA KARŞI YAPILAN BİR PLANDA 350 BİN TL, BÜYÜK PARA MI?' ​

Metin Süs'ün avukatı da yaptığı savunmada müvekkilinin dosyada kenar süsü yapılmaya çalışıldığını söyledi ve savunmasında şu ifadeleri kullandı:

"Hem cinayetten hem de örgüt üyeliğinden ceza isteniyor. Haber niteliği taşıyan böylesi bir olayda, müvekkilimin tek yaptığı Mustafa Söylemez'e 350 bin TL civarında bir transfer. Müvekkilim galerici çevresi olduğundan dolayı böyle bir ticaret olmuştur. Ortada bir araç satışı var ve suçla ilişkisi yok. Müvekkilim bir şekilde eylemle, sanıkla ilişkilendirilmeye çalışılıyor. Savcı mütalaasında diyor ki 'çok miktarda yüklü transfer' bu cümleye neden ihtiyaç duyduğunu merak ediyorum. Halil Falyalı sıradan bir insan değil. Ona karşı yapılan bir planda 350 bin TL, büyük para mı? Üstelik müvekkilin annesinin hesabından transfer yapıldı. Böyle zoraki şeylerle insanlar zan altında bırakılmamalı.

Türk adaleti adına vahim bir durumdur. Bütün bunlar ortadayken ceza talebiyle medyanın önüne atılıyor. Bu insanlar dosyaya karıştı diye öldürülebilir. Medyanın önüne atmayın. Dosya nedeniyle suç makinesi oldu müvekkil. Lekenmeme hakkının çiğnendiğini düşünüyoruz. Müvekkil hakkında cinayete ilişkin suçlardan, tasarlayarak öldürme suçlarından beraat verileceğini tahmin ediyoruz. Fakat para transferi yüzünden örgüt üyeliği cezası verilmek isteniyor. Mustafa Söylemez Türkiye'ye geldiğinde 'neden kahvaltı yaptılar' sorusu üzerine gidiliyor. Ancak Metin'i herkes arıyor, oturup kalkıyor. Bu adamın hayatı bu. Biz beraatine karar verilmesini talep ediyoruz."

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, savunmalardan sonra davayı 8 Aralık 9.30'a erteledi.

Öne Çıkanlar