HDP'nin Kadıköy'deki eylemine yine polis şiddeti: 87 gözaltı

Kadıköy'de polisin İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü'ye tokat atmasını ve tutuklu yakınlarına şiddet uygulamasını protesto etmek isteyen kitleye müdahale edildi. Encü dahil 87 kişi gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Emek ve Özgürlük İttifakı'nın HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü ve tutuklu yakınlarına yönelik polis şiddetini protesto etmek amacıyla düzenlemek istediği açıklamaya şiddet uygulanarak engel olundu. Protestoya katılan 87 kişi gözaltına alınarak Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İstanbul Valiliği de protestoya katılan partililerden 87’sinin gözaltına alındığını açıkladı.

Polisin gözaltı işlemlerinin ardından uzun süre ilçe binasından çıkamayan Pervin Buldan, Mithat Sancar ve beraberindeki heyet ilçe binası önünde açıklama yaptı.

Basının açıklamayı takip etmesine izin verilmedi. Yapılan açıklamanın ardından HDP'liler alandan ayrıldı. Kadıköy de polisin bekleyişi uzun süre devam etti.

NELER YAŞANDI?

Kadıköy'de HDP İlçe binası önünde yapılmak istenen açıklamaya Kadıköy Kaymakamlığı'nın eylem yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar alana alkış ve sloganlarla giriş yapıp parti binasına girmesiyle polisin müdahalesi gerçekleşti. Kitle polis ablukası altında alındı.

Polis çemberi içinde bulunan kitle, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Ferhat Encü onurumuzdur" sloganları attı.

Bir grup çevik kuvvet polisleri parti binası içine girdi. Basın alandan uzaklaştırıldı.

ENCÜ'YE TOKAT ATAN POLİS DE ORADAYDI

Öte yandan, dün Ferhat Encü'ye tokat atan polisin de orada olduğu görüldü.

Polis, HDP Kadıköy ilçe binasına çıkan tüm sokakları kapattı. Sokakların her iki giriş kısmına bariyer ve çevik kuvvet polisleri yerleştirildi. Yurttaşların geçişlerine izin verilmezken, Ferhat Encü ile yaklaşık 70 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlara ters kelepçe takıldı.

İlçe önüne gelen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP milletvekilleri de polis ablukası altına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise ilçe binasında bekletildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da hasta ve infazı yakılan tutukluların özgürlüğü için aileler tarafından bir yıldır sürdürülen Adalet Nöbeti eylemi, Kadıköy'de yapılan kitlesel yürüyüşle dün sonlandırılmak istedi. Engellemeyle karşılaşan Adalet Nöbeti’nde bir polis Halkaların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. O anlar Artı TV kamerasına yansıdı. O anları görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya ve çok sayıda kişi darbedilerek gözaltına alındı. Kaya, kamerasındaki görüntüler silindikten sonra serbest bırakıldı.

Öne Çıkanlar