HEDEP'li Hülakü, Bingöl'deki sağlık sorunlarını anlattı: Hastaneler depreme dayanıksız, randevu yok, doktor sayısı yetersiz

HEDEP'li Hülakü, Bingöl'deki sağlık sorunlarını anlattı: Hastaneler depreme dayanıksız, randevu yok, doktor sayısı yetersiz
Yayınlanma:
A+ A-
HEDEP Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl'deki sağlık sorunlarını Meclis'e taşıdı. 283 bin nüfuslu kentte sadece bir onkoloji uzmanı ve iki göz hastalıkları uzmanının görev yaptığını söyleyen Hülakü, "Hastanelerin depreme dayanıksız yapılıyor" dedi.

Artı Gerçek - Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Bingöl'de hastanelerin depreme dayanıklı olmadığını ve doktor sayılarının yetersiz olduğunu söyledi. Hülakü, Bingöllülerin randevü bulamadığı için çevre illere gittiğine dikkat çekerek sorunun yıllardır çözülmemesine tepki gösterdi.

Kentin olası bir depreme hazır olmadığını ve depremin bir şehrin sağlık, eğitim, barınma ve altyapı gibi bütün kurumlarıyla doğrudan ilintili olduğunu söyleyen Hülakü, "Herkesin aşina olduğu bir Türkiye haritası var. O haritanın en koyu yerinde Bingöl bulunmaktadır. Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatlarının birleştiği yerde, yani depremin sıfır noktasında Bingöl ili bulunmaktadır. Uzmanlar bas bas bağırıyor, uyarılarda bulunuyor. Birilerinin umursamazlığı yüzünden kimse ölmesin, evsiz kalmasın, eşini, dostunu ve yakınlarını kaybetmesin. Bizim bu hassasiyetimiz karşısında iktidar ne yapıyor? Bu sorunun cevabını yine en iyi bilen Bingöl halkıdır” diye konuştu.

'ALTI YILLIK HASTANE KULLANILAMAZ HALE GELDİ'

AKP’li yetkililerin 'sağlıkta devrim' söylemine değinen Hülakü, "Ben size Bingöl’de yaptıkları devrimi anlatayım; 2011 yılında hizmet vermeye başlayan Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, bugün ağır hasarlı bir şekilde yıkılmayı bekliyor. Aradan 12 sene geçmiş. 12 senede, olası bir afette en çok ihtiyaç duyulacak bir bina kullanılmaz hale geldi. 2017 yılında hizmete açılan Bingöl Devlet Hastanesinin güçlendirildiğine dair iddialar var. 6 yılını henüz doldurmuş bir hastane neredeyse kullanılmaz bir hale geldi. Bu skandalı kim, nasıl açıklayacak?" diye sordu.

AKP'Lİ VEKİLE İŞARET ETTİ

Hülakü, şöyle devam etti: "6 Şubat Maraş depremi olmamış olsaydı Bingöl Kadın Doğum Hastanesinin ağır hasarlı olup olmayacağı tespit edilmeyecekti. Bingöl Devlet Hastanesi aynı şekilde incelenmeyecekti. Bingöl'de 4 bine yakın ağır hasarlı bina olduğu anlaşılmayacaktı. Bingöl halkının sağlığını tehdit eden en büyük hastalık AKP hastalığıdır. ‘Kadın Doğum Hastanesini yapan şirket kim, nerede şimdi? Bu hastaneyi kaç yıllık bir dayanıklılık şartıyla ihale ettiniz?’ Bingöl Devlet Hastanesini yapan kişi burada AKP sıralarında şu an milletvekili. Buyursun, çıkıp açıklasın, altı yılda güçlendirilmek zorunda kalmayan bir hastane yapmak çok mu zordu? Siz aslında Bingöl halkının canını, sağlığını bu kadar ciddiye alıyorsunuz. Ben burada olduğum sürece Bingöl halkının hakkını sonuna kadar savunacağım."

'BİR ONKOLOJİ DOKTORU VAR'

Randevu ve uzman doktor sorunu da yaşandığını dile getiren Hülakü, bu nedenle vatandaşların çevre illere sevk edildiği bilgisini paylaştı. Hülakü, "Hemen her poliklinik randevusu bir aydan önce alınmıyor. Her iki hastadan biri mutlaka çevre illere sevk ediliyor. Devlet Hastanesinde yeterli sayıda uzman doktor ve ekipman yok. 283 bin nüfuslu Bingöl'de sadece bir onkoloji uzmanı görev yapıyor. Yine 283 bin nüfuslu Bingöl'de iki göz hastalıkları uzmanı görev yapıyor" ifadelerini kullandı.

Hülakü, sorunları çözemeyen Sağlık Bakanlığı’na da tepki gösterdi. (MA)

Öne Çıkanlar