İdris Şahin: Hatay'da arama kurtarma çalışması yapılamıyor

İdris Şahin: Hatay'da arama kurtarma çalışması yapılamıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Deva Partisi Sözcüsü Şahin, Maraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde iki büyük depremin ardından yaptığı açıklamada Hatay'da henüz kurtarma çalışmaları yapılamadığını duyurdu.

Artı Gerçek - DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin’in kardeşlerinin Hatay’da enkaz altında olduğunu ancak henüz arama, kurtarma çalışmalarının yapılmadığını açıkladı.

Türkiye’yi derinden etkileyen Maraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde iki büyük depremin ardından partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunan DEVA Sözcüsü İdris Şahin, hükûmete afet yönetimine ilişkin yedi öneride bulundu.

‘ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI HIZLANDIRILMALI’

Şahin, DEVA Partisi’nin önerilerini şöyle sıraladı:

“Yaşanan depremin büyüklüğü göz önüne alındığında tüm illerdeki resmi ve gönüllü arama kurtarma ekipleri, askeri birlikler süratle bölgeye ulaştırılarak arama kurtarma çalışmaları hızlandırılmalıdır. Deprem bölgesinden başka bir bölgeye intikal etmek isteyenler için gerekli destek ve kolaylık sağlanmalı, tahliye sürecinde kadın, çocuk ve yaşlı vatandaşlarımıza öncelik tanınmalıdır.”

‘SEYYAR MUTFAK, TUVALET, HASTANE VE FIRINLAR KURULMALI’

“Seyyar mutfak, seyyar tuvalet, seyyar hastane ve seyyar fırınlar kurulmalı, ayakta kalan fırın ve lokantalar devlet desteğiyle tam kapasite vatandaşımızın hizmetine sunulmalıdır. Etkilenen il ve ilçelere kış çadırları ve prefabrik kamplar kurulmalıdır. Küçük yerleşim yerlerinde konteyner gibi geçici yerleşim yerleri tesis edilmelidir.”

‘BU AŞAMADA ACİL YARDIMLAR KABUL EDİLMELİ’

“Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgelerine yardımlar yapılırken, bu aşamada sadece battaniye, su, süt, mama, çocuk bezi, hijyen malzemesi ile gıda gibi acil yardımlar kabul edilmelidir. Psikolojik destek için gönüllü ekiplerin bölgeye intikal etmesi için koordinasyon sağlanmalıdır.”

HATAY’DA SADULLAH ERGİN’İN KARDEŞLERİ ENKAZ ALTINDA FAKAT KURTARMA ÇALIŞMALARI YAPILAMIYOR

Şahin ayrıca eski Adalet Bakanı ve DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin’in Hatay’daki tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu açıkladı. Ergin’le telefon görüşmesi yaptıklarını söyleyen Şahin, Hatay’daki duruma ilişkin şöyle konuştu:

“Kendisi sabahın ilk saatlerinde memleketi Hatay’a ulaşmak için Ankara’dan yola çıktı ancak Hatay’a akşam geç saatlerde varabildi. Telefon görüşmemizde Hatay’ın büyük bir yıkıma maruz kaldığını bizlere iletti. Özellikle arama kurtarma ekipleri açısından da büyük bir yıkım içinde olduğumuzu öğrenmiş olduk. Yine EPDK’nın açıklamasına rağmen bölgede akaryakıt temininde büyük bir sorun olduğunu öğrendik. Sadullah Bey tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu fakat onların kurtarılması için gerekli arama, kurtarma çalışmalarının ne yazık ki yapılamadığını bizlerle üzülerek paylaştı. Onun çaresizliğini bizzat hissettik.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar