İkizdere halkından Cengiz İnşaata karşı dayanışma çağrısı: Bu vadide taş ocağı olamaz

İkizdere halkından Cengiz İnşaata karşı dayanışma çağrısı: Bu vadide taş ocağı olamaz
Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2020 17:00
A+ A-
Cengiz İnşaat vadiye taş ocağı kurmak istiyor.

Gençağa KARAFAZLI


ARTI GERÇEK- İkizdere Dernekleri Federasyonu (İDEF) Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisinde AKP'ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaatın açmak istediği taş ocağına karşı bölgede yaşayan yurttaşlara dayanışma çağrısı yaptı. 

İDEF daha önce, "Sende Katıl İkizdere İşkencedere Vadisi’ne Nefes Ol" çağrısı yaparak Rize İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiği alanda, Cengiz İnşaatın yargı kararlarını yok sayarak zorla taş ocağı açmak istemesine karşı harekete geçmiş, vadiye keşif için gelen Cengiz İnşaatın elemanlarını vadiden kovmuşlardı. 

CEHENNEM DERESİ DOĞAL SİT ALANI  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13.08.2020 tarihli ve 170536 sayılı oluru ile kısmen "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı " ve kısmen "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edilen alana taş ocağı açılmasına İkizdere halkı yaşam alanlarının yok edileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. 

Doğal hayatın yok olacağı ve doğal bitki örtüsünün heba olacağı gerekçesiyle Cengiz İnşaat tarafından açılacak olan taş ocağına karşı çıkan İkizdere Dernekler Federasyonu yazılı bir basın açıklaması yaparak yurttaşları taş ocağına karşı dayanışmaya çağırdı. 

‘RİZE İDARE MAHKEMESİ LEHİMİZE KARAR VERMİŞTİ’

İDEF, yapılan açıklamada şunları kaydetti:

"Değerli akrabalarım, komşularım, hemşerilerim, dostlarım... Yaklaşık bir yıl önce Rize ilimiz, İkizdere İlçemiz Gürdere ile Cevizlik köyleri arasında İşkencedere Vadisi'nde Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen ÇED gerekli değildir raporu ile SR inşaatın başvurusu ile taş ocağı ruhsatı alınmıştı. Bu bilgiyi alır almaz Rize İdare Mahkemesinde dava açmıştık. Dava 24.09.2020 tarihinde bizim lehimize sonuçlandı.

‘KARARA RAĞMEN CENGİZ GELİYOR’ 

"Yaşanan bu gelişmenin ardından Cengiz İnşaat İyidere’de yapılacak olan Lojistik liman inşaatı ihalesini aldığını ve limanın dolgusu için gerekli taşlar için ocak arayışına başladığını duyduk ve takip ediyorduk.  21.08. 2020 de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon 11. Bölge Müdürlüğü tarafından, Rize İdare Mahkemesi'nin iptal kararı verdiği aynı yerde bölgenin hemen alt kısmı için ÇED gerekli değil raporu ile Cengiz İnşaatın ruhsat aldığını öğrendik.

‘ÜST TARAFI TURİZM ALT TARAFI TAŞ OCAĞI’  

Bu durumda, turizm destinasyon alanı olarak seçilmiş İkizdere Vadisini üst tarafı turizm bölgesi alt tarafı ise taş ocakları bölgesi olarak kullanılacağını net bir biçimde söyleyebiliriz. Fakat şu anda ki durum Şimşirli Köyü, Cevizli Köyü ve Gürdere Köyü'nden yılda 31.448.000 ton/yıl dinamitler patlatarak taş çıkarılacak. Bölge taş ocağı destinasyon haline gelecek. 

‘BU SORUN TÜM İKİZDERE HALKININ SORUNUDUR’ 

İDEF İkizdere Dernekler Yönetim Kurulu olarak, 'bu sorun bütün İkizderelilerin sorunudur' ilkesi ile İkizdere’deki bütün STK, köy dernek ve vakıflarılarıyla ortak bir metin etrafında toplanmaya, yöre insanımıza/tabiat güzelliklerine/yaban hayvanlarına/tarımına/hayvancılığına/arıcılığına ve köylerimize sahip çıkmayı kararlaştırdık. İkizdere taş ocaklarına kurban edilmemeli. 

İkizdere’ye hiçbir katkısı olmayan ve köylerimizin, köylülerimizin zarar göreceği taş ocaklarının yaptırılmaması için sizlerin katkı ve desteklerinize ihtiyacımız var.  

‘NEFES ALDIĞIMIZ KÖYLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM’ 

Lütfen atılan mesajlarımıza, paylaşımlarımıza kayıtsız kalmayıp olabildiğince akraba ve hemşerilerimize iletimini sağlayalım. Sevdiğimiz, her sene gittiğimiz övündüğümüz nefes aldığımız köylerimizi sahipsiz bırakmayalım. Dayanışma içerisinde olalım."

NE OLMUŞTU?

İşkencedere Vadisi 130 futbol sahası büyüklüğünde olup, daha önce taş ocağı için ruhsatlandırma izni alınmıştı. Ruhsatlandırma iznine karşılık Cevizlik ve Gürdere köylüleri Rize İdare Mahkemesi'ne 2019 yılı Ekim ayında ruhsat iptali ve yürütmeyi durdurma davası açmıştı. Verilen hukuki mücadele sonucunda, 2020 Ağustos ayında görülen karar davasında Cevizlik ve Gürdere köylüleri haklı bulunarak yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.   

Bu karar sonrası İyidere Lojistik ihalesini alan AKP'ye yakın iş adamı Cengiz İnşaat mahkemenin yürütmeyi durdurduğu aynı alanda taş ocağı açmak için başvurdu. Bu başvurunun ardından Cengiz İnşaatın elemanları Cehennem Deresi Vadisine giderek keşif çalışması başlattı. 

Başta köy muhtarları olmak üzere yurttaşlar Cengiz İnşaatın elemanlarıyla uzunca bir süre tartışmış, ardından alandan kovmuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar