İstanbul Baro Başkanı Saraç: 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM'nin Atalay kararını derhal uygulamalı

İstanbul Baro Başkanı Saraç: 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM'nin Atalay kararını derhal uygulamalı
Yayınlanma:
A+ A-
13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin Can Atalay kararına rağmen tahliye için hâlâ adım atmadı. Mahkeme'ye Anayasa'nın 153. maddesini hatırlatan İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM kararını derhal uygulamalıdır!" dedi.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararının üzerinden beş gün geçti. Can’ın Arkadaşları/ Meslektaşları grubundan avukatlar 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı hâlâ değerlendirmemesi üzerine başlattıkları oturma eyleminin üçüncü günü için Çağlayan Adliyesi’nde bir araya geldi. Heyetten bir hakimin raporlu, bir hakimin ise izinli olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan Atalay hakkında mahkeme kaleminden bilgi almak isteyen milletvekilleri de güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

Sürecin uzatılmasıyla ilgili tepkisini dile getiren İstanbul Barosu Başkanı evukat Filiz Saraç, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Anayasa'nın 153. maddesini hatırlatarak AYM'nin "ihlal" kararının derhal uygulanması gerektiğini söyledi.

'MAHKEME AYM KARARINA RAĞMEN NEYİ MÜZAKERE EDİYOR'

Saraç'ın sosyal medya hesabı X üzerinden paylaştığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi AYM kararını derhal uygulamalıdır!

Anayasa Mahkemesi (AYM), 27.10.2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararı ile Hatay Milletvekili ve Baromuzun üyesi Av. Şerafettin Can Atalay’ın Seçilme ve Siyasi Faaliyette Bulunma Hakkı ile Kişi Hürriyeti ve Güvenliği Hakları'nın ihlal edildiğine karar vermiştir.

Anayasa'nın 153. Maddesine göre, "Anayasa Mahkemesi kararları Resmî Gazete'de hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar."

AYM'nin ihlal kararına rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti halen neyi müzakere etmektedir!"

‘BİR NÖBET ŞEKLİNDE KARARIN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ’

TİP PM üyesi Özgür Urfa, karar çıkmadığı için adliyede nöbetlerine devam ettiklerine dikkat çekerken, “Dışarıda TİP’lilerin içeride ise avukatların bekleyişleri sürüyor, bir nöbet şeklinde kararı bekliyoruz” dedi.

Urfa sözlerini şöyle sürdürdü: “Altı gündür bu kararın uygulanmıyor oluşu bir suçtur. Çünkü AYM kararı yurttaşlar için geçerli olduğu kadar mahkemeler için de bağlayıcıdır. Tartışılabilir, yorumlanabilir bir yanı yok. Yapılması gereken tek şey kararın yerine getirilerek Can Atalay’ın tahliye edilmesidir. Bir kere daha çağrıda bulunuyoruz ‘AYM kararını yerine getirin ve Atalay’ı serbest bırakın.”

NÖBET DEVAM EDİYOR, ERKAN BAŞ ADLİYEDEYDİ

Avukatların nöbeti adliyede devam ederken TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve beraberindeki partililer adliye önünde toplandı. Erkan Baş, TELE1'in canlı yayınına katıldığı sırada kendisini kayda alan polislere tepki gösterdi. Baş, “Canlı yayına konuşuyorum zaten. Canlı yayınıma müdahale ederek saygısızlık yapıyorsun'' dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar