İstanbul'da evlere 1 Mayıs baskınları: Çok sayıda gözaltı var

İstanbul'da evlere 1 Mayıs baskınları: Çok sayıda gözaltı var
İstanbul'da 1 Mayıs'ın Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Taksim Meydanı'nda kutlanmasına yönelik yasağın yankıları sürüyor. Bu sabah, Taksim’e yürümek isteyen çok sayıda kişinin evine baskın düzenlendi.

Artı Gerçek - 1 Mayıs'ta İstanbul'da Taksim'e yürümek isteyen onlarca kişinin evine bu sabah erken saatlerde baskınlar düzenlendi. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi 47 kişinin evinin basıldığını duyururken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 29 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

SOL Parti'den sabah erken saatlerde yapılan açıklamada, "1 Mayıs eyleminden dolayı İstanbul'da üyelerimizin de bulunduğu çok sayıda kişiye yönelik ev baskınları düzenleniyor" denildi.

Devrimci Gençlik Dernekleri'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise "Derneğimize yönelik polis baskınları gerçekleşiyor" denildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi de, "1 Mayıs'ta hukuksuz Taksim yasağına karşı direndikleri gerekçesiyle 47 kişinin evinin basıldığı bilgisini aldık. Gözaltıların takibi için Vatan Emniyet'e geçeceğiz" açıklaması yaptı.

YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Yerlikaya ise baskınların medyaya yansıması sonrası yaptığı açıklamada, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’da Taksim Meydanına çıkmak için SARAÇHANE Meydanında toplanan ve polislerimize taşlı sopalı saldırıda ve fiziki müdahalede bulunan 29 şüpheli olaydan sonra kaçtıkları adreslerde bugün yakalandı" ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınanlar arasında, Halkevleri, SOL Parti, Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik Dernekleri ve Sosyalist Mücadele İnisiyatifi üyeleri bulunuyor. Halkevleri üyelerinin evlerine yapılan polis baskınında gözaltı gerekçesinin “yasadışı eyleme katılmak” olarak gösterildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar